Sağlık

Ter Kokusu Kabus Olmasın!

Terlemek vücudumuzun sağlıklı işlediğinin bir göstergesidir. Fakat bazı davranışlarımız terin kokmasına yol açıyor. PH değeri 5 olan sabunlar kullanmak ve adaçayı içmek gibi basit yöntemlerle ter kokusu ile baş edebiliriz.

Ter bezleri en fazla sırasıyla; ayak tabanları, alın, avuç içi ve yanaklarda; en seyrek olarak da sırtta ve kalçalarda bulunuyor. Tabi yoğunluğu kişiden kişiye değişebiliyor. Terleyerek, 0,5 -1 litre sıvı kaybediyoruz lakin bu şekilde vücudun sıcaklık dengesi de sağlanıyor. El ve ayakta kavramayı artırıyor, deriyi nemlendiriyor. Tüm bunlar terlemenin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor. Ne var ki herkesi rahatsız eden durum, kokusu. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yıldız Bozbay, ter içerisindeki protein, yağlar ve o bölgede bulunan bakterilerin bir miktar kokuya sebep olduğunu belirtiyor. Ancak baharatlı gıda ve kafeinin fazla tüketilmesi, sentetik dar kıyafetler ve terli giysilerin tekrar giyilmesininse kokuyu artırdığını söylüyor.

Deodorant Terlemeyi Önlemiyor

Ter kokusunu önlemek için öncelikle fazla baharatlı yiyecekler ve kafein tüketiminden kaçınılması gerektiği konusunda uyaran Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yıldız Bozbay, sık duş almaya özen gösterilmesini söylüyor. “Terli kıyafetler tekrar giyilmemeli. Bol bol su içilmeli. Deodorantlar kimyasal içerikli olduğu için mümkün olduğunca kullanılmamalı. Bunun yerine özellikle PH değeri 5 olan sabunlarla banyo yapılmalı. Eğer kişi deodoranttan vazgeçemiyorsa bu tür ürünleri kullanırken bazı hususlara dikkat etmeli. Deodorantlar terlemeyi önlemiyor, sadece bakteri üremesini azaltıyor. Ancak ter atımını önleyen yani antiperspirant içerikli deodorantlar, hafif ve orta derecede koltuk altı terlemesinde etkili. Öte yandan yatmadan önce mutlaka vücudun deodorantlı kısmı su veya sabunla yıkanmalı.”

Doğal yöntemler de tere ve kokuya karşı etkili. Mesela ılık bir adaçayı içmek, terlemeyi azaltıyor. Koltuk altı, su ile yıkandıktan sonra elma sirkeli suyla silinebilir. Çam yağı damlatılmış suyla da koltuk altı, ayaklar ve göğüs bölgesi silinebilir. Siyah çaya 30 dakika boyunca ayakları sokmak da kokuyu gideriyor. Kuru nane tüketmek de bedendeki aşırı salgıları azaltarak kişiyi rahatlatıyor.

Kaynak: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.