Sağlık

Topuk Dikeni Deyip Geçmeyin!

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri olan topuk dikeni hayatı kâbusa çevirebiliyor. Özellikle sabahları rahatsız edici olan topuk dikeni ilerledikçe sabah ağrıları gün içine yayılmaya başlar.

Fizik ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Bahadır sert tabanlı ayakkabıların ve topuklu ayakkabıların bu hastalıkta rahatsız edici olduğunu hatırlatıyor ve şu uyarıyı yapıyor: “Unutulmaması gereken önemli bir nokta ayakaltı ağrısı ve topuk dikeni iltihaplı omurga romatizmasının ilk bulgusu olabilir.”

Nasıl tedavi edilir?

Bahadır, topuk dikenin tedavisiyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Genelde konservatif yöntemlerle yapılır. Çok özel durumlar hariç cerrahinin yeri yoktur. Kısa dönem sonuçları iyi olsa da %40-50’lere yaklaşan tekrarlama eğilimi vardır. Bunda enjeksiyonun doğru yere yapılamamasının da rolü vardır. Bu nedenle bu tip iğneler ultrason görüntüleme ile yapılmalıdır. ESWT olarak adlandırılan şok dalgası son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmışsa da sonuçları kortizon iğnesine göre daha kötüdür ve işlem sırasında hasta ağrı duyabildiğinden çok tercih edilmemektedir. Ayrıca PRP tedavisi de bu hastalıkta iyi sonuçlar vermiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.