Sağlık

Yararlı Bakterilere Zarar Vermeyin!

Bakteri denildiğinde hemen herkesin aklına mikroplar, hastalıklar ve uzak durulması gereken küçük yaratıklar geliyor.

Fakat biyolojik sistemin küçük kahramanı olan yararlı bakteriler de var. Zararlı bakteriler gibi bunlar vücuda sonradan yerleşmiyor, doğuştan bulunuyor. İyi bakterilerin en önemli görevi, yiyeceklerin hazmını kolaylaştıran enzimleri salgılamak. Vücut için gerekli vitaminler de bu sayede yararlı hale geliyor. Örneğin kanın pıhtılaşmasında görev yapan K vitamini, doğada vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde bulunmuyor. Eksikliğinde insanı ölüme götürecek sonuçlar doğuran bu vitamini yararlı bakteriler kullanabilecek forma sokuyor. Ancak alışkanlık haline gelen uygulamalar, vücuttaki faydalı bakterilere zarar verebiliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı, mutfak, banyo ve kıyafetler sterilize edilirken, yanlış beslenme alışkanlıklarıyla, antibiyotik kullanımı ve keyfi sezaryen uygulamaları yüzünden faydalı bakterilerin yok edildiğine dikkat çekiyor.

Aşırı hijyen takıntısı: Çamaşır suları, yumuşatıcıların vs. ölçüsü kaçtığında faydalı bakterilerin sayısında azalmaya sebep olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

Aşırı ve gereksiz antibiyotik kullanımı: Yerli yersiz ve doktor kontrolü olmadan antibiyotik kullanımı, faydalı bakterin sayısını ve çeşitliliğini etkiliyor.

Dengesiz ve yetersiz beslenme: Vitamin ve mineral açısından zayıf, lif oranı düşük besinler tüketmek, yeteri kadar protein almamak, faydalı bakterilerin sayılarını azaltır. Özellikle de pastörize edilmiş hazır sütler ve homojenize yoğurtlar, yüksek basınç altında ısı uygulanarak hazırlandığından besleyici özelliklerini yitiriyor. Katkı maddeli paket gıdalar da iyi bakterileri öldürerek dengeyi bozuyor.

Keyfi sezaryen doğum yapılması: Türkiye’de 3 doğumdan biri sezaryenle gerçekleşiyor. Normal doğumda bebek, doğum kanalından geçerken iyi bakterileri annesinden alıyor. Sezaryende bu olmuyor. Bugün artan alerji vakaları da bundan kaynaklanıyor.

Sütten erken kesme: Anne sütü probiyotik yani faydalı bakterilerin gelişmesi için uygun ortam hazırlıyor. Sütün gelmemesi ya da yetmemesi durumunda anneler mama veriyor. Ancak bu, bebeğin iyi bakteri gelişimini zayıflatıyor.

Aşırı ve gereksiz mide ilaçları kullanımı: Mide asidindeki dengesizlikler, sindirimi ve faydalı bakteri dengesini bozuyor. Ufak bir şikâyette, mide asidi üzerine etkili ilaçlara başvurulması, faydalı bakterilerle ilgili problemlere yol açıyor. Hemen ilaç almak yerine bitki çayı, hafif beslenme gibi doğal yöntemlere başvurmak daha doğru.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.