Sağlık

Yazın Cilt Sağlığı İçin Doğal Maskeler

Yazın güneşin altında kalma süremiz uzuyor. Cildimiz ise bu şekilde çok yıpranıyor.

Yapılacak doğal maskeler ve losyonlar ise cilt sağlığı için tavsiye ediliyor.

Yaz ayları ile birlikte güneşte kalm süresi de elbette uzuyor. Özellikle tatil yerlerinde gün boyu güneş altında vakit geçiriliyor. Kullanılan koruyucu güneş kremleri ise sağlık açısından şüphe uyandırıcı. İçinde bulunanam kimyasalların cilde zarar verebileceği yönünde de bilgiler söz konusu. Uzmanlar güneş kremi ile direk güneşe maruz kalmaktansa öğle saatlerinde kesinlikle güneş ışınlarından uzak kalmak gerektiğini ikindi vakti denilen saatler de ise güneşe çıkmanın daha doğru olduğunu söylüyorlar.

Özellikle çocuklara güneş kremi yerine saf sızma zeytinyağı sürülmesinin daha önemli olduğunu söyleyen Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkam Şamcı, bebeklerin ve çocukların öğle saatlerinde güneşe çıkarılmamasının da önemini vurguluyor.

Deniz tuzunun da vücut için faydalı olduğunu belirten Şamcı, denizden çıktıktan sonra bir süre beklenilmeli sonrasın da ise, duru su ile yıkanılmasını tavsiye etti. Cildin gözeneklerini kapatan ürünlerden uzak kalınmasının da önemli olduğunu söyleyen Şamcı, yağlı kozmetik ürünleri yerine sabun kullanılabileceğini söylüyor. Yaz mevye ve sebzelerinin de cilt için mutlaka tüketilmesi gerektiğini de hatırlatan Şamcı, doğal ürünlerden yapılabilecek yaz maskelerini Ekolojik Güzelliğin Kitabında anlatıyor.

Karpuz, elma, limon gibi gıda ürünlerinden yapılacak maskeler hem sağlıklı hem de hiç bi katkı maddesi olmadığı için güvenli olarak uygulanabilir.

Karpuzlu besleyici maske: 1 yumurta sarısı 3 yemek kaşığı karpuz içi 1 tatlı kaşığı bal Malzemeler ezilerek karıştırılır. 15 dakika içinde yüze uygulanır.

Karpuzlu nemlendirici maske: 1 çorba kaşığı karpuz suyu Peçete Ilık suyla yüzünüzü yıkayın. Sonra yüzünüze karpuz suyu içinde ıslatılmış peçete koyun. 20 dakika sonra peçeteyi alın yüzünüzü yıkayın

Peynir Maskesi: 2 çorba kaşığı lor peyniri 1 çorba kaşığı sıcak süt Malzemeleri karıştırıp kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün.10-15 dakika içinde yıkayın

Elma maskesi: 1 elma Taze elmayı rendeleyin. Elde ettiğiniz püreyi suyunu sıkmadan eşit şekilde yüzünüze uygulayın.20 dakika içinde bırakın.

Ferahlatıcı limon losyonu: ½ limonun suyu 200 ml maden suyu Malzemeleri karıştırın. Sabah makyaj öncesi cildinizi silin.

(rotahaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.