Sağlık

Yoğurdu Bu Şekilde Tüketmek Tok Tutuyor

Kan şekerini düzenleyen, metabolizmayı hızlandıran tarçın mucize baharatlar arasındadır. Diyetisyen Emre Uzun, ramazan ayında tarçını bol miktarda kullanmanın aç kalınan süre boyunca tokluk süresini uzatacağını söylüyor. Tarçının her yerde kullanılabileceğini belirten Uzun, “Sütümüzde, yoğurdumuzda, suyumuzda veya çayımızda kullanabiliriz” diyor.

Meydan Gazetesi’nde yer alan habere göre; süt ve süt ürünlerini sahurda bulundurmanın tokluk süresini uzatacağını kaydeden Uzun, “Bu ürünler içerdiği yüksek proteinle çabuk acıkmanızı engellemektedir. Sahurda süte yer açtığınızda içerisinde bulunan kalsiyumun yağ yakıcı etkisinden faydalanmanız da cabası olacaktır” diye konuşuyor.

Salatadaki sirke sindirimi hızlandırır

Zayıflamak isteyen ve tokluk süresini uzatmak isteyen herkesin sofra başköşesinde yer alan salatanın da sahurda kurtarıcı rolü üstlendiğini dile getiren Emre Uzun, “Salatalara eklenen sirke ve limon ile sindirimin daha da uzamasına neden olarak aç kalmadan oruç tutmanızı sağladığını fark edeceksiniz. Burada sakınılması gereken soslardır. Kilo alımak istenmiyorsa bir süre soslardan uzak kalınmasında fayda vardır” ifadelerini kullanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.