Sağlık

Zayıflamaya Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğer sağlıklı ve ideal ölçülerde bir vücudunuz olsun istiyorsanız önce vücudunuzun ihtiyaçlarını düşünmelisiniz. Dr. Fevzi Özgönül zayıflamaya karar vermeden önce bilinmesi gerekenleri anlattı.

“Yiyecek aradığında sadece karnını doyurmayı ve açlığını gidermeyi düşünmez. Çünkü bu tür davranışlar günü kurtarmaktır. Yiyecek arayan bir canlı bedeninin ihtiyaçlarına göre arar. Karnı doyduğunda öncelik bedenin ihtiyaçlarıdır. Çünkü her canlı bedenine yatırım yapmak zorundadır.

Bu nedenle de bedenimiz çok tahribata uğrasa bile yaşama şansımız ve neslimizi devam ettirme şansımız olabiliyor. Düşünsenize çevrenize baktığınızda neredeyse yürüyemeyecek kadar şişmanlamış birisini görebilirsiniz. Eğer doğada böyle bir canlı olsa yaşamını devam ettirme şansı olabilir mi? Eğer avcıysa avlanamadığı için açlıktan ölür. Eğer av ise kolaylıkla avlanabildiği için başkaları tarafından öldürülür.

Bedeninize yatırım yapın

Çalışma hayatında yapılan tüm araştırmalarda sağlıklı ve ideal ölçülerdeki bir beden, bize verilen notun % 50’sini kapsıyor. Unutmamanız gereken diğer bir konu da ideal ölçülerde bir vücut için sağlıklı çalışan bir bedene ihtiyacınız olduğudur. Sağlıklı çalışan bir beden için de düzenli ve besleyici değeri yüksek gıdaları yememiz gerekir. Kesinlikle “Sadece tatlı ihtiyacım var” diyerek veya “Karnım çok acıktı, açlığımı yatıştırayım” diye abur cubur tarzı veya fast-food tarzı yemekleri yememelisiniz. Bundan sonra yemek yerken, bedeninize yatırım yaptığınızı düşünün ve kendinizi bir anne sabrı ve şefkatiyle güzel yemeklerle besleyin. Kısaca beden aklınızı kullanın, besleyici yemeklerle bedeninize yatırım yapın.

HER DERDE DEVA MUŞMULA ÇAYI!

Muşmula, kimilerinin sert, kimilerinin de daha olgunlaşmış ve yumuşamış olarak sevdiği bir meyvedir. Bazı kişilerin ise çok severek tüketmediği hatta çok fazla da bilmediği bir meyvedir. Ekim sonu, kasım ayı başları gibi hasadı başlar. Birkaç ay hasadı sürer. Bu yüzden kış aylarında hasadı devam eder ve şifasından yararlanılabilir. Fakat birçok faydası bulunan bu meyve tam olgunlaşmadan yeşil haldeyken tüketilmemelidir.

Muşmula; kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum içermesinin yanı sıra askorbik asit de içermesi sebebiyle vücuda çok faydalıdır. Serinletici olması sayesinde vücuda ferahlık verir. Antioksidan özelliği sayesinde zararlı toksinleri yok eder. Muşmula yaprağı ekstresi bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda güç verir. Diyabet yani şeker hastalığı olanlar da bu şifalı meyveyi tüketmelidir. Ayrıca muşmula yaprakları karaciğere de fayda sağlar. Karaciğeri zehirli maddelerden korur. Sakinleştirici etki sağlar, cilt kanserini önler. Depresyona iyi gelmesi de muşmulanın faydaları arasındadır. Kusma, mide bulantısını önlemede de yardımcı olur.

HAMİLELER BOL BOL MUŞMULA YESİN

Özellikle kış aylarına gireceğimiz şu günlerde, bu meyvenin pazarlarda ve marketlerde bolca bulunması hamileler için oldukça büyük bir şanstır. Bu yararlı meyve düşük yapma riskini azaltır. Düşük yapma riski olan gebe kadınlar bu meyveyi tüketmelidir. Ayrıca bel ağrılarına çok iyi gelir. Ağrıları hafifletici özelliği de vardır. Gut hastaları da bu faydalı meyveyi bolca tüketebilirler. Fakat yüksek tansiyon hastalarının daha az tüketmelerinde fayda var.

Muşmulanın zayıflamaya da iyi geldiğini, bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamaya engel olan unsurları ortadan kaldırdığını ve bu özelliğinden dolayı muşmula çayının kilo vermek isteyenler tarafından yaygın olarak tüketilmesi gerektiğini de belirtmek isterim.

MUŞMULA ÇAYI TARİFİ

Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç muşmulayı kaynatıp süzdükten sonra süzme balla da tatlandırarak günde üç öğün birer çay bardağı içebilirsiniz.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.