Sağlık

Astımı Tetikleyen En Önemli Sebep

Son 50 yılın en fazla artan hastalıkları arasında yer alan astımın artışının başlıca sebepleri arasında; doğal olmayan beslenme alışkanları, kirli hava, sigara, stres ve bağışıklık sistemini güçsüz düşüren hareketsiz yaşam şekli var. Sokakta oynamayan, mikroplarla tanışmayan, düşüp kalkmasına izin verilmeyen çocuklar da yeterince doğal bağışıklık kazanamıyor.

Kapalı alanda kalan çocukların daha fazla hasta olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, ailelere 1 yaşından itibaren her gün çocuğun fiziksel aktivite ve oyun ihtiyaçlarını açık havada karşılamalarını öneriyor.

Her tercihin doğaldan yana kullanılmasını tavsiye eden Dr. Sinan Akkurt, “Havuz yerine deniz, bilgisayar oyunu yerine sokak oyunu, nektar yerine taze sıkma meyve suyu, işlenmiş gıda yerine taze meyve-sebze gibi tercihler; çocuklarda astımın artışını yavaşlatabilecek unsurlar arasındadır” diyor.

Astımın en önemli tetikleyicilerinin başında sigaranın geldiğini hatırlatan Akkurt, başka odada, balkonda ya da hava temizleyicileri kullanarak sigara içmenin çare olmadığına vurgu yapıyor ve ekliyor:

“Sigaranın zararlarını önlemenin tek yolu tamamen dumansız bir ortam oluşturmak. Kimi zaman kaynağı anlaşılamayan alerjiler de astım hastalığında tetikleyici olabiliyor.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.