Sağlık

Ayakkabınız Ayağınıza Uyumlu Mu?

Ayakkabı seçimi her kadın ve erkeğin zorlandığı bir durumdur. Rengi şöyle mi olsa, böyle mi olsa, rugan mı olsa, spor mu olsa derken ayakkabı seçiminde aslında en önemli nokta olan sağlık açısını hiç düşünmeyiz.

Başak Kurtoğlu, bu anlamda Türkiye’nin ilk ayakkabı danışma merkezini kurdu. İngiltere’de ‘Certified Shoe Fitter’ sertifikası alan Kurtoğlu, şimdilik Türkiye’nin ilk ve tek ‘Shoe Fitter’ı yani ayak ve ayakkabı uyum uzmanı. Avrupa ve Amerika’da uzmanlar yıllardır bu hizmeti veriyor. Bilgisayarlı özel bir cihazla ayakları analiz eden uzmanlar, müşterilerin ayaklarındaki sorunları ve ayak tipini belirliyor. Daha sonra kullanıcılara en uygun ayakkabıları ya da tabanlıkları öneriyor. Müşterilere topuklu ve şık da olsa gün boyu rahat edeceği ürünler tavsiye ediliyor. Başak Kurtoğlu ve ekibi de Shoe City Comfort merkezlerinde ücretsiz ayakkabı danışmanlığı hizmeti veriyor.

Ayak sorunları yanlış ayakkabı seçimiyle başlıyor

Başak Kurtoğlu, uyguladıkları yöntemin ayrıntılarını şöyle anlatıyor:

“İlk aşamada ayağınızı ölçüyor ve dijital ayak analizi incelemesi yapılıyor. Burada en önemli detay ayakların sadece boyunun değil, eninin de ölçülmesi. Ayrıca ayak problemlerinin de incelenmesi. Tüm bu incelemelerin ardından 5 değişik ayakkabı genişliği arasından seçim yapılıyor. Ayağın eni, boyu ve kavis tipi, baskı noktaları, varsa ayak sorunlarına bakılarak ayağa en uygun olan sağlıklı model müşterilere öneriliyor. Örneğin kemik çıkığı olan bir kişi bu ayak sorununa özel ayakkabılar bulabiliyor. Yetişkinler için verilen hizmet çocuk ayak sağlığını korumak için de veriliyor. Ayak sorunlarının birçoğu çocuk yaşlarda yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Bu açıdan küçük yaşta doğru ayakkabı seçme alışkanlığı kazandırmış oluyoruz.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.