Sağlık

Bahar Yorgunluğuna Karşı Uzmanından Etkili Öneriler

Bahar mevsiminde vücudumuzda vitamin ve mineral ihtiyacı artıyor, hormonlarda bazı değişiklikler görülebiliyor, vücut su tutabiliyor. Ve tabii sonuç: Yorgunluk!

Yenilenme her zaman bir doğum demek, doğum da bir efor gerektiriyor. Böyle olunca halsizlik de kaçınılmaz oluyor. Çareyi Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nden, diyetisyen Güzin Çaltı Yener anlatıyor…

– Ba­har yor­gun­lu­ğu his­si­ne rağ­men me­ta­bo­liz­ma­nı­zın do­ğa gi­bi can­lan­dı­ğı­nı ve hız­lan­dı­ğı­nı unut­ma­yın!

– Por­si­yon kon­tro­lü­nü sağ­la­yın, az ama sık be­sin tü­ke­ti­n…

– Ca­nı­nız tat­lı is­te­di­ğin­de ağır şer­bet­li tat­lı­lar ye­ri­ne 2-3 top don­dur­ma ya da fro­zen gi­bi ha­fif tat­lar­la ken­di­ni­zi şı­mar­ta­bi­lir­si­niz.

– Poğaça simit gibi besin değeri düşük yiyecekler yerine tam tahıllı ekmekten yapılmış az yağlı peynir ve bol yeşilliklerle zenginleştirilmiş bir sandviç ve yanında taze sıkılmış meyve suyu ya da naneli ayran gibi doğru besin seçimleriyle güne zinde başlayabilirsiniz.

– Güneşin kendini göstermesiyle birlikte D vitamini depolarımızı yenileyeceğimizi unutmayarak kalsiyumdan zengin olan günlük 2-3 bardak süt-yoğurt-kefir-ayran gibi besinlere de mutlaka diyetinizde yer verin.

– Yorgunluğunuzu gidermek için akşamları melisa çayı, papatya çayı gibi rahatlatıcı bitki çaylarını tercih edin.

– Ayrıca doğru beslenme düzeninin yanında ısınan havayla birlikte yararlanabileceğimiz parkları, sahilleri, açık alanları spor ve egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz…

– Bu dönemde oluşabilecek ödemleri atmanın yolu da yine doğanın bize sunduklarında saklı; yeşil erik ve kirazı diyetinizden eksik etmeyin… Bol sıvı almaya özen gösterin.

– Her öğünde tüm besin gruplarından bir yiyeceği bulundurmayı ihmal etmeyin.

– Naneli ayranı, dondurmayı tercih edin.

– Diyetinizin posa kalitesini yükseltin ve artan sebze meyve seçeneklerinizi avantaja dönüştürüp diyetinize eklemeyi atlamayın.

– Glisemik indeksi düşük besinleri tercih ediniz ve tam buğday unundan tam tahıllı ekmekleri tüketin.

– Tuz tüketim miktarını sınırlayıp doğal tuz kullanın.

bugün.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.