Sağlık

Bölge Bölge Çocuk Sağlığı Ve Beslenme Önerileri

Düzensiz ve yanlış beslenme Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından biri. Özellikle çocuk ve gençleri tehdit eden bu durum araştırmalarla da ispatlanmış durumda.

Peki, ya önlemler?

Türkiye Sağlık Araştırması verilerine göre 7 ila 14 yaş arası çocuklarda yüzde 24,5 ile ağız ve diş sağlığı hastalıkları ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 11,5 ile göz rahatsızlıkları ve bulaşıcı hastalıklar, 4,7 ile cilt problemleri, 4,1 ile de beslenmeye bağlı sıkıntılar izliyor. Peki, zikredilen aksaklıklara karşı ne gibi önlemler alınmalı? Hangi adımlarla karşı konulmalı?

HARİTAYA GÖRE ÖNLEMLER

Diyetisyen Emre Uzun’un hazırladığı “bölgelere göre çocuk sağlığı haritası” sorunun cevabını veriyor. Diş sağlığı, cilt, göz sıkıntıları ve obezite için genç yaşta neler yapılması gerektiği sıralanıyor. İşte o uyarıcı tablo:

Diş çürüğü riski bir hayli fazla…

En sağlıklı bölgeler arasındadır. Bol sebze ve meyve tüketimi vitamin ve mineral açısından yeterli beslenmeye zemin hazırlar. Göz, cilt ve diş eti problemi görülme oranı düşüktür. Fakat yetersiz süt ve süt ürünleri alımı diş çürüklerine neden olur. Diyet türü beslenme bu bölgelerde hâkim olduğundan obeziteye yakalanma riski de diğer bölgelere göre düşüktür.

Hepsi de obezite tehdidi altında

Beslenme tahıl, et ve et ürünleri üzerine kuruludur. Bu obezite tehdidini büyütür. Yetersiz kalsiyum alımı diş çürüğü ve kaybına yol açabilir. Süt, yoğurt, peynir, pekmez, yeşil yapraklı sebze, yağlı tohumlar ve kuru baklagil tüketimi önemlidir. A vitamini eksikliği göz ve cilt hastalıklarına davetiye çıkartır. Kayısı, havuç, yumurta, süt ve süt ürünleri bolca yenilmelidir.

Sağlıksız ve ‘sahipsiz’ nesil

Hızlı hayat tarzı 7 ila 14 yaş arası çocukların ihmal edilmesine yol açar. Fast food ve abur cubur tüketimi, hareket yetersizliği obeziteye kapı aralar. Vitamin ve mineral eksiği deri ve gözde aksaklıklar çıkmasında rol oynar.

Göz ve cilt hastalıkları

Beslenme et ve süt ürünleri ağırlıklıdır. Süt tüketimi diş kaybı görülme oranını düşürür. Ancak tatlılar çürüklere davetiye çıkarır. Hamur işi yerine sütlü tatlı tercih edilmelidir, o da en fazla haftada bir. Yetersiz sebze-meyve tüketimi göz ile ciltte probleme yol açar. Karbonhidrat temelli beslenme de obeziteye. Kavurma ve kızartma yerine haşlama, ızgara olmalı.

Kızartma en önemli tehlike

Yeterli kalsiyum, A, C ve D vitamini alımı diş, göz ve cilt hastalıklarının nadir görülmesini sağlar. 7 ila 14 yaş arası için tek risk kızartma tüketimidir. Özellikle gelişim sürecinde haşlama, ızgara, fırın pişirme tekniklerini tercih edilmelidir. Obezite ihtimaline karşı da hareket çok önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.