Sağlık

Bu Hastalıktaki En Önemli Risk Faktörü; Sigara!

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Metin, akciğer kanserinin ispatlanmış en önemli risk faktörünün sigara olduğunu belirterek, uzun süre sigara içenlerin yaklaşık 1/7’sinde akciğer kanseri geliştiğini söyledi. Prof. Dr. Muzaffer Metin, hiç sigara içmeyen kişilerin de akciğer kanserine yakalanabileceğinin altını çizdi.

Akciğer kanserinin, normal akciğer hücrelerinin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde tümör oluşturması durumu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Metin, ‘Akciğer kanserinin ne zaman ve ne şekilde belirti vereceği, ilk oluştuğu bölgeye göre kişiden kişiye değişebilir. Eğer kanser, ana hava yollarında değil de akciğerin daha derin bölgelerinde bulunuyorsa, çok büyük boyutlara ulaşmadan hiçbir belirti vermeyebilir. Akciğer kanserinin en sık rastlanan belirtilerini; uzun süre devam eden, sıklığı ve şekli değişen öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı, hırıltılı solunum, yutma güçlüğü, kilo kaybı, iştahsızlık veya halsizlik, sebebi açıklanamayan ateş, tekrarlayan bronşit ve akciğer enfeksiyonları, göğüs, omuz, kol ve sırt ağrısı, yüzde ve boyunda şişlik olarak sıralayabiliriz’’ dedi.

Kimler Akciğer Kanserinde Öncelikli Risk Altındadır?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Metin, akciğer kanseri belirtileri olan veya akciğer röntgenleri ile akciğerde şüpheli bir durum görülen kişilerin zaman kaybetmeden Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurmaları gerektiğini vurgulayarak, akciğer kanseri riskini artıran faktörleri sıraladı.

Sigara: Akciğer kanserlerinin yüzde 90’ından sorumludur. Bir günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı, sigaraya başlama yaşı önemlidir.

Pasif içicilik: Başkalarının içtiği sigara sizde veya sizin içtiğiniz sigara sevdiklerinizde akciğer kanseri yapabilir. Kadın hastaların yüzde 65’i bu sebeple akciğer kanseri olmaktadır.

Hava kirliliği: Akciğer kanserine sebep olabilir.

Ailede akciğer kanseri öyküsü: Ailede erken yaşta (50 yaşından önce) akciğer kanseri olmuş yakınları olanlarda risk 2 katına çıkmaktadır.

Günümüzde Erken Tanı İçin Tarama Tetkikleri Var mıdır?

Günümüzde erken tanı yöntemleri ile ilgili çalışmaların yoğun olarak devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Metin, ‘’Bugüne kadar yararı kesin olarak kanıtlanmış, yaşam süresini uzattığı gösterilmiş bir tarama yöntemi yoktur. Akciğer kanserinin belirtilerini bilmek ve bu belirtiler varsa, hemen doktora başvurmak önemlidir. Ancak akciğer kanserinin çoğu erken evrede belirti vermez, bu nedenle esas olan risk faktörlerinden, özellikle sigaradan uzaklaşmaktır’’ vurgusunu yaptı.

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser tedavisinde amacın hastalığı mümkünse yok etme değilse sınırlamak, sağ kalımı uzatmak ve hastanın yaşam kalitesini artırmak olduğunu dile getiren Metin, ‘Tedavi hastalığın evresine göre değişmektedir. Akciğer kanserinin tipi ve evresine göre cerrahi, kemoterapi (ilaçla tedavi), radyoterapi (ışın tedavisi), seçeneklerinin bazıları ya da hepsi hastanın ve hastalığın özelliğine göre farklı sıralamalarla uygulanmaktadır. Akciğer kanserinin en iyi şekilde tedavi edilebilmesi için multidisipliner yaklaşım çok önemlidir. Erken evrede hastada ameliyata engel olacak herhangi bir hastalık yoksa en etkin yöntem cerrahidir. Cerrahi tedavi önerilenler, hastalıkları henüz erken evrede olan ve ameliyatla kanserli dokunun temizlenme şansı bulunan hastalardır. Genel durumu iyi olan hastaların hemen hemen hepsine, hastalığın evresine bağlı olarak farklı zaman aralıklarında kemoterapi verilmektedir. Sanılanın aksine uzun dönemde kemoterapi yaşam kalitesini kötüleştirmez, iyileştirir’’ bilgilerini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.