Sağlık

Bu Ramazan Sigaradan Mutlaka Kurtulun

Ramazanda sigarayı azaltan kişiler mutlaka sigara içimini sıfırlamaya, sigara içme isteğini davranışsal olarak bir şeyler yaparak bastırmaya çalışmalı. Örneğin; su içmek, derin nefes alma egzersizi, kendine uygun meşguliyetler bulma gibi.

Nikotin bağımlılığı yüksek olan kişiler oruç tutunca gün boyu sigara içmedikleri zaman iftardan sonra hemen sigara içme isteği hissettiklerini söyleyen Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, bu kişilere mümkün olduğunca başlangıçta sigara içme miktarını azaltmaları, daha sonrada sıfırlamalarını öneriyor. Ancak sinirlilik, aşırı içme isteği, baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu gibi yoksunluk belirtileri hissedenlerde sigara bırakma döneminde ilaç desteği alınabileceğini belirtiyor.

Ülkemizde sonucu ölüm olan belli başlı toplumsal sorunlarla sigarayı karşılaştırınca ortaya çıkan tablo, terör olayları yılda 2-3 bin kişinin, trafik kazaları yılda 6-7 bin kişinin yaşamının son bulmasına sebep olurken sigara terörünün yılda 100 bin insanımızın hayatına mal olduğu bilinmektedir.

Sigara Bırakma Merkezi’nde Neler Yapılıyor?

Prof. Dr. Fatma Fidan: “Eğer kişinin fiziksel bağımlılığı varsa ilaçla destek oluyoruz. Nikotin bağımlılık düzeyinize, moral durumunuzu ölçen testlerin sonucuna, mevcut hastalıklarınıza göre bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedavi yöntemlerinden biri size önerilir. Şu anda bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış yöntemler olarak önerdiğimiz tedaviler nikotin replasman tedavisi, bupropion (zyban tb) ve vareniklin (champix tb)’dir. Bu ilaçlardan hangisini kullanacağımızı doldurduğunuz testlerin ve görüşmenin sonunda belirliyoruz. Bağımlılığı çok yüksek bazı hastalarımızda kombine tedaviler de kullanabiliyoruz. Bu ilaç tedavileri ile sizin fiziksel bağımlılık şikayetlerinizi (sinirlilik, aşırı sigara içme isteği, konsantrasyon zorluğu, başağrısı, uyku problemleri, dengesizlik gibi) önlemeye çalışıyoruz.

Bu tedaviler genellikle 2 -3 ay sürüyor. Daha sonrası için siz kararlı olmalısınız ve sigarayı artık yaşantınızdan tamamen çıkardığınızı zihninize yerleştirmelisiniz. Çünkü erken dönemde sigara bırakma başarısı daha yüksek iken ilerleyen zamanlarda kişiler tekrar sigaraya başlayabilmektedir. Hastalarımızın ifadesine göre aylar, yıllar da geçse arada canınız sigara içmek isteyebilir ve “eskisi gibi içmem, 1-2 tane içeyim” derseniz yeniden sigaraya başlarsınız. Bu nedenle devamlılığı sağlamada en önemli nokta bıraktıktan sonra bir daha asla bir nefes dahi olsa sigara içmemek, yaşantınızdan tamamıyla çıkarmaktır.” şeklinde bilgi verdi.

Özetle sigarayı bırakmaya karar verin, ertelemeyin, zorlanıyorsanız bu konuda yardım alın. Tedavisi mümkün olmayan ya da sizde ciddi sıkıntılara yol açan hastalıklar oluşmadan sigarayı bırakmamız çok daha iyi olacaktır.

Sigara İçme İsteğini Artıran Durumlarda Neler Yapılabilir?

• Öncelikle sigarayı bırakmaya karar vermelisiniz.

• Kendinize bir bırakma tarihi belirleyin. Ertelemeyin!

• Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

• Yemekten sonra sofradan oyalanmadan kalkın, bir bardak su içip dişlerinizi fırçalayın, su içme isteğiniz olmasa bile bunu yapın.

• Çay, kahve ile birlikte sigarayı sık içiyorsanız bir süre bitki çayı, meyve suyu içebilirsiniz. Bir süre sonra çay ve kahvenin sigarasız da güzel olduğunu anlayacaksınız.

• Stresli durumlarda içme isteğiniz geldiğinde bulunduğunuz ortama göre 10 kez derin nefes alma egzersizi yapın.

• Sigarayı bırakınca iştah artışı olur. Bu nedenle iştah artışını tatlı, çerez vs yiyerek gidermeye çalışmayın. Bol bol su için. İştah artışını meyve, sebze gibi az kalorili yiyeceklerle gidermeye çalışın.

• Sigara içme isteğinin şiddeti ve sıklığı giderek azalacaktır. Bu nedenle bu istek geldiğinde yukarıda anlatıldığı şekilde yerine bir şeyler koymaya çalışmanız yararlı olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.