Sağlık

Bu Tavsiyelerle Baharda Kilo Vermek Daha Kolay

Bahardan yaza geçiş döneminde uzayan günlerin, yüzünü gösteren güneşin ve meyve sebzenin bolluğu nedeniyle kilo vermek daha kolay hale geliyor.

Özellikle de kilo problemi yaşayanların bu avantajlı dönemden yararlanması gerektiğini belirten Emsey Hospital’dan Beslenme Uzmanı Diyetisyen Evnur Saray beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin; besinleri mevsiminde, taze ve hormonsuz olarak tüketmek olduğunu söyledi. Saray, kolay kilo vermeyi sağlayacak önerilerde bulundu…

3+3=6 prensibini benimseyin

1- Dört yapraklı yonca diyeti yapın. Bu diyet yorgunluğun üstesinden gelebilecek en uygun diyettir. Temel ihtiyacımız olan taze mevsim meyve ve sebzeleri, az yağlı süt ve ürünleri, rafine edilmemiş tam tahıllılar, et ve et ürünlerini diyete taşıyarak beslenme çeşitliliği oluşturulmuş bir menü tüketmektir.

2- 3+3=6 yani 6 öğün prensibini benimseyin. Öğün sayımızı artırmak, sindirim sistemimizin zorlanmaması için çok önemlidir. Öğün araları 2.5-3 saat arayla olmalı, uzun süre aç kalınmamalı ve birden yemeğe yüklenilmemeli.

3- Su içmek için susamayı beklemeyin. Günlük sıvı tüketiminin artırılması, baharda değişen hormonal ve çevresel etkilerin vücudumuzda oluşturacağı ödemi (şişkinliği) azaltacağından oldukça önemlidir. Günde 10-14 bardak arası su tüketmeliyiz.

4- Kola ve kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler stresi ve vücuttaki ödemi artıracağından uzak durulması gereken içeceklerdir. Onların yerine su, az tuzlu ayran, yarım yağlı süt ve taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeliyiz.

5- Aşırı tuz tüketimi; vücutta su birikimi çoğaltarak yorgunluk hissini artırabileceğinden, fazla tuz tüketiminden kaçınmalıyız.

6- Hafif yürüyüş ve sporlar hormonal dengeyi artıracağı, metabolizmamızın hızlanmasında ve ödemin atılmasında faydalı olacağı için mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır.

7- Ağır karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerin (hamur işleri, şerbetli tatlılar, fazla miktarda pilav, makarna, ekmek, kızartma, kavurma vb.) tüketimi uyku ve yorgunluk halini artıracağından ölçülü tüketilmelidir. Bunların yerine kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, sütlü tatlılar, haşlama, fırın ve ızgara tarzı yiyecekler tercih edilmelidir.

Pratik egzersiz önerileri

– Aracınızı 2-3 durak geriye, ileriye park ederek yürüyün.

– İşyeriniz, eviniz asansörlü ise kullanmayın, merdivenleri kullanın. Eğer 4-5 kattan yüksek binalarda yaşıyor veya çalışıyorsanız, yarısını yürüyerek, yarısını asansörle çıkıp inin.

– İşyerinizde hep oturarak çalışıyorsanız, saatte bir yerinizden kalkın ve odanızda dolaşın. Dizlerinizi kırarak, çömelip kalkın. Kendi çayınızı, yemeğinizi kendiniz alın. Odanızda yemeyin, mutfağa ya da başka bir odaya gidip orada yiyin.

– Haftada 3 gün mutlaka 45 dakikalık yürüyüş yapın. İmkanınız varsa bunu deniz kenarında yapın çünkü oksijenin en yoğun olduğu ‘’ozon’’ deniz kıyılarında bulunmaktadır.

– İmkanı olanlar ve zamanı olmayanlar; evlerine spor aletleri alarak her gün çalışabilirler. Unutmayalım ki egzersiz; kas ve eklemlerimizi, sinir sistemimizi güçlendirir. Fazla yağlarımızın atılmasını ve kan damarlarının temizlenmesini sağlar. Beynimizdeki mutluluk hormonlarını salgılatır.

– Her gün mutlaka duş alın. Önce sıcak, sonra soğuk geçişlerde vücudunuza jimnastik yaptırın. Suyun terapi yapıcı etkisini unutmayın.

bugün

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.