Sağlık

Canan Karatay’dan İftar Sofrasında Olması Gerekenler…

Ramazan ayında beslenme tavsiyeleri veren Prof. Dr. Canan Karatay, orucu açarken birden 2-3 bardak su içmek yerine iftar ve sahur arasında azar azar içmeyi tavsiye ediyor.

Suyun dışında ayran da içilebileceğini hatırlatan Karatay, sofrada ise mutlaka meyve hoşafı bulundurulmasını öneriyor. Meyve yerine hoşaf tüketmek gerektiğini belirten Karatay, meyvede şeker oranı yüksek olduğu için susatabileceğini aktarıyor.

EN İYİSİ PAÇA ÇORBASI

İftar sofrasının normal bir akşam yemeği gibi hazırlanmasını tavsiye eden Karatay, “Bütün gün oruç tuttum diyerek abartmayın. İftar sofrasında çorba çok önemli, her türlü çorba içilebilir. Soğuk ayran çorbası gibi, bilhassa paça çorbası çok önemli. Besleyicidir. Sağlıklıdır. Doyurucudur. Mideyi korur. İftarda ev yapımı çorba çok önemlidir” diyor.

Uzun süre aç kalınmasının ardından mideye hemen yüklenilmemesi uyarısında da bulunan Karatay, şekerli ve gazlı içeceklere iftar sofralarında asla yer verilmemesi gerektiğini belirterek şöyle devam ediyor: “Bir kere aç kalan bir kişiye şeker verilmez. Aç bir kişi şekerli ve gazlı su içmemeli. Çay ve kahveyi de şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Çünkü 16 saat kalan bir vücutta kan yoğunlaşır. Baş ağrısının sebebi de budur. Bunun üzerine şekerli su içtiğiniz zaman hemen susarsınız.”

Meydan Gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.