Sağlık

Çocuklara Sütü Sevdirmenin Kolay Yolları

Süt, yaşamın her döneminde tüketilmesi gereken bir gıdadır. Özellikle büyüme-gelişme, gebelik ve bebeklik döneminde önemi daha fazla artmaktadır. Çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarının yaşa göre değiştiğini söyleyen Uzman Dr. Elif Erdem Özcan, “1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 mg kadar kalsiyum ihtiyacı varken, ergenlikte bu miktar 800-1000 mg’ye kadar çıkar.

Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki çocukların 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocukların 2.5 bardak, 9-18 yaş arasındaki çocukların ise 3 bardak süt içmeleri yeterlidir” diye konuşuyor. Özcan, çocuklara sütü sevdirme yöntemlerini ise şöyle sıralıyor: “Çocukların tat duygusu anne karnında oluşmaya başlar. Gebelikte tüketilen gıdalar yabancı gelmeyeceği için çocuk da kolaylıkla yiyecektir. Bu nedenle gebelikte süt tüketimi ihmal edilmemeli. 1 yaşından sonra alerjisi yoksa inek sütü verilmeye başlanmalı. Anne-baba süt içerek çocuğa örnek olmalı. Pipet ve renkli, eğlenceli bardaklar süt içimini kolaylaştırır.”

ISITILAN SÜTÜN RENGİ DEĞİŞMEMELİ

Özcan, pastörize edilen sütlerin saklanma koşullarını ise şöyle anlatıyor: “Buzdolabında 4-5 derecede yazın bir gün, kışın 2-3 gün saklanabilir. Pastörizasyon işlemi tam yapılmamış olan sütlerde tat ve renk değişimi olur. Süt ısıtıldığında sütün rengi değişmezse iyi pastörize olmuş demektir. Bu nedenle süt satın alınırken iyi bir markadan, güvenilir bir süt tercih etmeli. Mümkünse cam şişelerde, günlük pastörize edilmiş sütler tercih edilmeli.”

Bu tarifler sütü sevdirir

Dondurmalı süt: Bir top vanilyalı ya da meyvelerden yapılmış meyveli dondurma ve bir su bardağı süt. Dondurmayla süt mikserden geçirilip, hızlıca servis edilir.

Meyveli süt: Yarım muz, 3-4 adet çilek ve 1.5 su bardağı süt. Meyveler iyice yıkandıktan sonra sütle birlikte mikserden geçirilir. İsteğe göre meyve parçaları ile süslenerek soğuk olarak servis edilebilir.

Çikolatalı süt: 4 kare bitter çikolata ve 1 su bardağı süt. Çikolatalar, benmari yöntemiyle eritilir. Eritilen çikolatalar sütle mikserde karıştırılır. Üzerine az miktarda rendelenmiş çikolata serperek süslenir.

Hurmalı süt: 3 adet çekirdeksiz hurma ya da 1 yemek kaşığı hurma püresi, 1 çubuk tarçın ya da toz tarçın ve 1 su bardağı süt. Hurmalar birkaç saat öncesinden sıcak suda bekletilerek yumuşatılır. Süt ve hurmalar mikserde iyice karıştırılır. Üzerine toz tarçın serperek tatlandırılabilir.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.