Sağlık

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat eksikliği okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluk. Dikkat Koçu İhsan Bilgetekin, ilaç kullanmadan dikkat dağınıklığının giderilebileceğini söyledi.

Çocuğun davranışlarını kontrol etmesinde ve dikkatini vermesinde yaşanan soruna dikkat çeken Bilgetekin, şu bilgileri verdi: “Bu tip çocuğa sahip aileler çocuklarını, ‘bir türlü yerinde durmuyor, hayallere dalıyor, düşünmeden davranıyor, dalgın unutkan, dersin başına oturtamıyoruz, ders yaparken çok çabuk sıkılıyor ama televizyon ve oyunun başında uzun süre kalkmadan oturabiliyor, el yazısı kötü, öğretmeni derste dinleyemiyor, arkadaşlarını rahatsız ediyor’ gibi pek çok sıfatla nitelendiriyor. Bilimsel ve düzenli bir çalışma programıyla ilaç kullanmadan dikkat dağınıklığı giderilebilir.”

Bireysel Zeka Danışmanlık Merkezi tarafından Bursa’da başlatılan dikkat dağınıklığı eğitim programı koordinatörü Bilgetekin, ‘çocukların, eksik yönleri tespit edilerek giderilebileceğini’ dile getirdi. Bilgetekin, şöyle konuştu: “Dikkat dağınıklığı işitsel, görsel, psikomotor ve sosyo-duyusal faktörlerden etkilenir. Tabii bunun yanında kalıtsal veya zaman içerisinde yaşanan hastalıklar ve doğumda yaşanan faktörler de etkilidir. Aileler de özellikle çocukları okula başladığında dikkat dağınıklığını fark eder. Zamanla akademik başarı da gelişmediğinde tedirgin olurlar. Biz programımızda öncelikle çocukların dikkatinin hangi faktörlerden etkilendiğini tespit ediyoruz. Çocuğa özel bir gelişim programı çıkarıyoruz. Bu programla beraber ihtiyaçları tespit edilen çocuk çalışmalara başlıyor. Dikkat istasyonumuzda psiko-motor becerileri geliştiren çalışmalarla beynin gerekli bölümlerini çalıştırıp gelişim sağlıyoruz. Yine merkezimizde NASA tarafından geliştirilen PlayAttention ile de programı destekleyerek dikkat dağınıklığına çözüm oluyoruz. Yine özellikle El Yazısı Geliştirme Programımız ile de yazısı kötü olan yavaş yazan çocuklarımızın da yazma becerilerini geliştiriyoruz.”

Bireysel Zeka Danışmanlık Merkezi kurucusu Hüseyin Ersan, çocuklara iyi bir gelecek inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, bilimsel metotlarla ve eğlenerek dikkat dağınıklığını giderdiklerini kaydetti.

(CİHAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.