Sağlık

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

“Diş ağrısı başka birşeye benzemez” toplumda bu söz sıkça duyarız. Çünkü tarfi yoktur diş ağrısının, çeken bilir. “Diş ağrısına ne iyi gelir” diye Google’da arama yapan binlerce insan, anlık ağrılarını dindirecek çözümler arıyor.

Diş ağrısını dindirmek için toplumda yayıngın kullanılan yöntemler ne kadar etkili?, Diş ağrıları neden gece başlar? ve Diş ağrısı neden başlar gibi birçok soruya cevap niteliyin de bir yazı hazırladık. Öncelikle diş ağrısının başlama sürecinden bahsedelim. Gece başlayan şiddetli diş ağrısı ise ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıyla ortaya çıkabiliyor. İltihap diş sinirinin ölmeye başlaması ile oluşur. İltihabın kök dışına doğru yayılmaya çalışmasıyla dokularda baskı ve bu nedenle de ağrı meydana gelir.

Bu durum diş hekimliğindeki en şiddetli ağrıdır. Şiddetli ağrının özellikle gece meydana gelme sebebi; gece saatlerinde hormonal farklılıklar nedeniyle damarlarımızın genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar.

Diş ağrısı nasıl geçer?

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Özgül Zoroğlu, kısa vadede diş ağrısa çözüm olacak birkaç uygyulamadan bahsetti. Zoroğlu’nun önerileri şu şekilde:

Ağrıyan diş üzerine kesinlikle aspirin ve ya bu tarz bir ağrı kesici ilaç konulmamalıdır. Kimyasal yapısı nedeniyle bu tür ilaçlar dişetinde ve çevresindeki yumuşak dokuda tahrişe sebep olur. Bu durum da ağrıyla birlikte ekstra bir ağrıya yol açar.

Ağrımakta olan diş üstünde ve diş arasında yer alan gıda artıkları, diş ipi ve diş fırçası kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz konularak karıştırılmalı ve tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Diş doktoruna gidilmeden önce ağrı kesici ilaç içilebilir.

İltihap sebebiyle yüzde şişme meydana geldiyse o bölgeye soğuk kompres yapılır.

Diş üstünde çürük sebebiyle oyuk meydana geldiyse bu bölüme az miktarda karanfil yağı emdirilen pamuk yerleştirilebilir. Ağrının hafiflemesini sağlar. Fakat bu uygulama yapılırken karanfil yağının diş etine sızmaması önem taşır. Karanfil yağı da yumuşak dokuyu tahriş eden özelliğe sahiptir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.