Sağlık

Diş Çürüğü Başka Enfeksiyonlara Sebep Olabilir

Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü olmayan çok az insan bulunuyor. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabiliyor ve bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek diş minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğüne neden oluyor.

Diş çürüğü tedavi edilmediği sürece, dişeti hastalıklarına ve diş kayıplarına sebep olabileceğini belirten Uzman Diş ve Protez Hekimi Dt. Sevgen Eralp, “Ağız bakımı vücut sağlığının bir parçası. Ağızda meydana gelen bir çürük, böbrek ve kalbe de zarar vererek, enfeksiyonlara yol açabiliyor” diyor.

Diş çürüğünün oluşumunda rol oynayan bakterilerin aynı zamanda vücut direncini de düşürebileceğine işaret eden Eralp, vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyonun diğer bölgeleri de etkileyeceğini söylüyor ve şu noktalara dikkat çekiyor:

“Diş çürüğünün direk olarak sistemik bir rahatsızlığa sebep olma gibi bir durumu yoktur. Fakat çapraz enfeksiyonlar söz konusudur. Örneğin bir diş çürüğünün sebep olduğu bakteri gidip böbreğe yerleşip böbrekte kötü oluşumlara yol açabilir.

Ya da kalbe yerleşip miyokard enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar çok kanıtlanmış enfeksiyonlar değildir. Ancak kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde, ağız içinde bir fokal enfeksiyon odağı tespit edilmiştir.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.