Sağlık

Diş Fırçalamanın Bilinmeyen Faydası

Diş fırçalamanın kalp hastalıklarına ve diyabet komplikasyonlarına yol açabilen periodontal hastalıkları önlemede ilk adım olduğunu biliyor musunuz?

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Serkan Bayraktar, yetişkinlerin % 80’inde periodontal hastalıklar olduğunu ve bunların çoğunun tedavi edilmeden yıllarca sürdüğünü söyledi. Bu tür hastalıklarda ağız içinde zararlı bakteri sayısının arttığını söyleyen Dt. Serkan Bayraktar; “bu bakteriler kan dolaşımı yoluyla diğer organlara ulaşıyor ve kalp etrafındaki damarlarda plak oluşumuna neden oluyor.” dedi.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma periodontal hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemdir. Ancak diyabet hastalarında durumun biraz daha farklı olduğunu belirten Dt. Bayraktar; “diyabet ağız içinde mikroplara karşı direnci bozuyor. Bu sebeple ağız içinde geçmeyen periodantal hastalıkları olanlar diyabet şüphesi ile kontrolden geçirilmelidir.” dedi.

Yapılan bazı araştırmalara göre pankreans kanseri riski diş eti hastalıklarıyla yükseliyor. Bu kadar önemli hastalıklardan korunabilmek için yapılması gereken şey ise sadece günde iki kez dişlerin, dilin ve damağın fırçalanması ve günde bir kez de diş ipi ile diş eti ve çevresinin temizlenmesidir. Unutulmamalı ki, kişi ne kadar çok dişini kaybetmiş ise kalp damar hastalıklarına yakalanma riski o kadar büyüktür.

Kaynak: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.