Sağlık

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün

Fazla kilolarıyla sorun yaşayanların sayısı hızla artıyor. Her gün onlarca alternatif diyet reçeteleri sunuluyor. Çaresizce bir onu bir bunu deneyerek sağlığından olanlar da ümitlerini yavaş yavaş kaybediyor. Diyet yapmak deyince akla gelen yasaklar yüzünden kilolarıyla mutlu olmaya çalışanlar için Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu’nun kolay bir önerisi var:

Her Lokmayı 13 Kez Çiğnerseniz Dilediğinizi Yiyerek Zayıflayabilirsiniz

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu: “Mesleki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki, diyetisyene gitme ihtiyacı duymayan yani olması gereken kiloda olan kişilerin %95 ‘i çok yavaş yemek yiyor. Bunun tam tersi olarak zayıf olup kilo almak için diyetisyene başvuran kişilerin tamamı %100 çok yavaş yemek tüketiyorlar. Buradan yavaş yemek yeme ile obezite arasında ters bir orantı olduğunu çıkarabiliriz. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz. Hızlı yemek suretiyle vücudumuza fazladan enerji alıyoruz. Böylece ihtiyaç fazlası enerjiyi hızlı yemek yiyerek fark etmeden depoluyoruz. Halbuki yavaş yemek yesek, vücut alınan yiyecekleri tam analiz edip ihtiyacını karşılayacak miktarı sağladıktan sonra bize dur diyecektir.”

Hızlı ve aşırı yemek yemenin birçok sebebi var. Günümüzün hızlı yaşam temposuna ayak uydurmak zorunda kalan pek çok kişiye göre yemek yemek için harcanan süre boşa giden bir zamanmış gibi görülüyor. Fast food beslenmenin artışındaki temel neden de bu. Halbuki yaşamamız için nefes almaktan, su içmekten sonra gereken en önemli şey yemek yemektir.

Diğer bir neden ise duygusal açlığımız, daha doğrusu mutsuz ya da mutlu olduğumuz durumlardaki duygusal karmaşadan kurtulup hazza ulaşmak için yemeği bir araç olarak görmemiz denilebilir.

Obezitenin Sebebi, Tatmin Olamama

Bilinen bir gerçektir ki, obezite bir tatminsizlik hastalığıdır. Duygusal veya biyolojik eksiklikler kişilerde obezitenin sebepleri arasında hatırı sayılır bir yer teşkil eder.

İnsanlar yiyeceklerin tadını 2 şekilde daha çok alabilir: Hızlı yiyerek, çok miktarda tüketerek veya yavaş yiyerek ve çok çiğneyerek daha çok tat öğesinin dil ile temasını sağlanabilir. Bilindiği üzere tat ve koku duyuları birbiriyle çok ilişkilidir ve neredeyse aynı mekanizma ile beynimizde kodlanır. Yenilen bir besinin tadını kokusuyla birlikte öğreniyor ve hatırlıyoruz. Çiğnemek ya da yavaş yemek suretiyle yiyecekteki tat ve koku öğelerinin açığa çıkma oranı mekanik olarak artar. Bu da yiyecekten gerçekten daha çok keyif almamızı buna bağlı olarak daha çabuk doyuma ulaşacağımızı sağlar.

Yiyeceklerin ağızda yeterince küçük partiküller haline getirilmesinin sindirim sistemi sağlığı açısından da önemi vardır. Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığında yiyeceklerin büyük partikül olarak yutulması sonucu rahatsızlığa bağlı olarak gaz, şişkinlik, ağrı şikayetleri artar. Yavaş tüketim sonucu mide yükü kısmen kontrol altına alınır, böylece sindirim kolaylaştırılır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.