Sağlık

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Yazın gelmesi ile güneş kendini göstermeye başladı. Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak isteyenler ise çareyi güneş koruyucularda arıyor.

Satı Kılıçer’in yazısına göre; sağlıklı bir cilt için güneş kremleri nasıl ve neye göre seçilmeli?

Bu konuyu Özel Elit Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu ile konuştuk: “Güneş koruyuculardan en ideal olan mineral koruyucu içeren ve su ile kolayca deriden silinmeyen ürünlerdir. Kullandığınız güneş koruyucunun suya girseniz dahi en az dört saat etkinliğini aynı düzeyde devam ettirmesi gerekiyor. Güneşten korunmada en etkili yöntem ise güneşlenmemenin aksine gölgelenmektir.”

50 koruma faktörlü ürün seçilmeli

Güneş koruyucu kremlerin birincil olarak güneş yanığı olma riskini ve deri kanserlerini önlemede kullanıldığını aktaran Saraçoğlu, “Güneşin deride yanık olmasından sorumlu olan mor ötesi ışınların deri üzerindeki etkilerini perdelerler. Hâlbuki gün ışığının görünen ve kızıl ötesi ışınlarını bu koruyucu ürünler engelleyemez. Deride özellikle kızıl ötesi ışınların önemli hasarlanmalara yol açabildiğini belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Günlük hayatta 15-30 arası güneş koruma faktörlü ürünlerin yeterli olduğunu kaydeden Saraçoğlu, deniz kenarında 50 koruma faktörlü ürünler seçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kozmetik ürün yeterli mi?

Kozmetikler içerisinde 15-20 koruma faktörlü ürünlerinde günlük hayatta yeterli olabileceğinden söz eden Saraçoğlu,“Fakat etki süreleri kısadır. Bu nedenle gün içerisinde tekrar sürülmeleri gerekebilir” diyor.

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.