Sağlık

El Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel Elit Polikliniği hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, ellerin ılık suyla yıkanması konusunda uyararak, “Ellerimiz yüzümüzle birlikte sürekli açıktadır ancak dış etkenlere yüzümüzden daha fazla maruz kalır.Karşılaştığı kimyasallar, fiziksel etkenler ellerin yıpranmasında önemli rol oynar. Bu nedenle eller özel bir bakımı gerektirir. Aynı zamanda eller göz kapakları ile birlikte en erken yaşlanan deri alanlarıdır. Çünkü derinin en ince oldu bölgeler sırasıyla göz kapakları, ardından ellerdir. Bir insanın yaşını anlamak için yüzünden önce ellerine bakmak daha doğrudur” dedi.

Eldiven Kullanılmalı

Temizlik, yemek yapma gibi işlemlerde elleri koruyucu eldivenlerden yararlanılmalı, eller yıkanırken su ılık olmalı, yumuşak ve nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanılmalı ve her el yıkaması sonrasında eller nemli iken yağlı, gliserin oranı yüksek, parfümsüz el nemlendiricilerinden yararlanılmalıdır. Bu önlemlere rağmen el sorunlarını kontrol edemeyenler bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdır.

Ellerde yaşlanma yüzde göz kapakları ile hemen eş zamanlı başlar. Yüzümüze gösterdiğimiz özeni genelde ellerimizden esirgeriz. Örneğin yüzümüze güneş koruyucu kullanırken genelde el sırtı unutulur veya yüz bakım kremleri bir miktar da ellere kullanılsa ellerdeki yaşlanmayı geciktirebileceğimizi çoğu zaman atlarız” dedi.

Dr.Şerafettin Saraçoğlu ellerimizi korumak için alınması gereken en öncelikli önlemleri ise şöyle sıraladı;

Eller ılık suyla ( Soğuk veya sıcak hiç kullanılmamalı) ve kısa sürede temizlenmeli

Temizlerken çok yoğun elin doğal koruyucu katmanını etkileyecek kimyasallardan sakınılmalı, yumuşak zeytinyağı katkılı veya nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanılmalı

Eldiven kullanma alışkanlığını geliştirmeli (temizlikte, yemek yaparken, soğuk havada)

Elleri yüzümüze kullandığımız bakım ürünleri ile koruyabiliriz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.