Sağlık

Fazla Kafein Tüketimi Buna Sebep Olabilir

Bazı ilaçlar, tiroid bezinin çok çalışması ya da fazla kafein tüketimi, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen, bir süre sonra içine kapanmasına neden olan el titremesine neden olabilir.

Bazı ilaçlar ve aşırı kahve tüketiminin el titremesine sebep olabileceğini söyleyen Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek İnce Günal, bir aydan fazla süren titremelerde zaman kaybetmeden doktora müracaat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Nörolojik hastalıklar içinde yer alan hareket hastalıkları polikliniklerine en çok el titremeleri olan hastalar başvurur. Titreme veya tremor; uzuvlardaki istemsiz ancak belli bir ritimde ve belli pozisyonlarda ortaya çıkan hareket demektir. Bu istemsiz hareket ellerde olduğunda yazı yazmayı, su ve çorba içmeyi ve günlük yaşamdaki pek çok ince beceri gerektiren durumlarda zorlanmaya yol açar.

Hasta bir süre sonra içe kapanır

Bir süre sonra hasta dışarıda yemek yememeye, sosyal ortamlara girmemeye başlar ve içe kapanır. Basit bir titreme bile kişinin yaşam kalitesini bozarak engelliliğe yol açabilir. Titreme her zaman ellerde olmaz; bazen seste, başta, gövdede ve ayaklarda da olabilir. Heyecanlanınca, sinirlenince ve üzülünce artar ve gece uykuda kaybolur.

Titreme ile giden hastalıklar bazı durumlarda ilerleyici ve başka sistemleri de tutan yayılıcı karakter gösterebilir. Örneğin parkinson hastalığında her 10 hastadan 7’sinde ilk bulgu el titremesidir. Zaman içinde şikayetlere hareket zorluğu ve katılık hissi eklenir. Hastalığın ileri dönemlerinde davranış sorunları ve demans sıktır.

Esansiyel tremoru: İyi huylu el titremesi

Buna karşın sadece el titremesinden sorunlu olan esansiyel tremor ise iyi huylu bir hastalıktır. İki elde birden olan titreme ince işler yaparken, bardak ve kaşık kullanırken artar, eller sakince kucağa uzatılınca geçer. Esansiyel tremor sadece titreme ile giden bir hastalıktır. Hastaların yarısının birinci derece akrabalarında benzer öykü vardır. Genç yaşlarda da ortaya çıkabilir veya 60’lı yaşlardan sonra şiddetlenir.

Bazı ilaçlar da el titremesine yol açabilir

Genel olarak bakıldığında parkinson hastalığı ile esansiyel tremoru muayene ile ayırt edebiliriz. Bunlar dışında el titremesine yol açan, hareket yavaşlığı yapan bir grup ilaç vardır: Örneğin epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, psikiyatrik hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar, çok kahve ve çay tüketilmesi de el titretebilir. Tiroid bezi çok çalışan kişilerde de sinirlilik, zayıflama ile beraber el titremesi olur.

Özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan, iki eli de etkileyen titremeler akla esansiyel tremoru, iyi huylu el titremesi’ni getirir. Kişiler su içerken, yazı yazarken zorlanır ve ellerini öne uzatınca belirginleşir. Ailede benzer şekilde el titremesi sorulmalıdır. Bu kişiler titremeleri nedeniyle bir engel yaşıyorlarsa tedaviye başlanır.

Parkinson: Tek taraflı titreme

Altmışlı yaşlardan sonra tek taraflı titreme ve hareket yavaşlığı ise akla parkinson hastalığını getirir. İlerleyici özellik gösteren hastalık yıllar içinde karşı tarafa da geçer ve denge, hafıza sorunları yaratır. Erken dönemde tanınarak tedavisi başlanan hastaların hastalık seyirleri daha sorunsuz olmaktadır.

El titremesini dikkate alarak bir aydan fazla süreklilik gösteren titremelerde nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Kullanılan ilaçlar ve tiroid bezi hastalıkları kolayca tanınır ve tedavisi olan el titreme nedenleridir. Esansiyel tremor ve parkinson hastalığı ise kronik hastalıklardır ve düzenli ilaç kullanımı gerektirirler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.