Sağlık

Formunuzu Korumanın Olmazsa Olmazı

Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli diyetisyen Tuğçe Özakçaoğlu, yaz aylarına girerken doğal ve sağlıklı kolay yöntemlerle formu korumanın mümkün olduğunu söyledi.

Beslenme ve sıvı tüketiminin önemine dikkat çeken diyetisyen Tuğçe Özakçaoğlu, su kaybının baş ağrısı, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu ve bulantı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini anlattı. Beslenmenin hayati faaliyetlerin sürdürülebilmesi için zorunlu bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Özakçaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeterli ve dengeli beslenme vücudun yenilenerek çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınması ve kullanılmasıdır. Kış aylarında yavaşlayan metabolizma hızına ek olarak, yanlış beslenme uygulamaları ve artan hareketsizlik sonucu kilo almak kaçınılmaz. Yaz aylarına girerken doğal ve sağlıklı kolay yöntemlerle formunuzu korumak mümkün.”

SU TÜKETMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN

Yaz aylarında su kaybının fazla olması nedeniyle, günlük aktivite durumu da göz önünde tutularak su tüketiminin 2.5-3 litre olması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Özakçaoğlu şöyle devam etti:

“Su kaybının baş ağrısı, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, bulantı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle yeterli miktarda su tüketimi yaz aylarında önem kazanmaktadır. Su tüketmek için susama beklenmemelidir. Mevsim itibariyle sebze, meyve çeşitliliğin fazla olması, kolay ulaşılabilir olması, tüketimin artmasına katkı sağlamaktadır. Vitamin ve mineral içeriklerinin fazla olması ile artan sıvı kaybı sonucu kaybedilen mineralleri takviye ederek, sinir sisteminin düzenli çalışmasında önemli rol oynarlar. Şeftali, kayısı, üzüm, karpuz ve kavun gibi meyveler hem su hem de lif içerikleri ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar. Cilt sağlığına olumlu etkisiyle birlikte yaşam kalitesini artırırlar. Kiraz, vişne, kırmızı erik gibi meyveler içerdiği antioksidanlar ile vücutta yenilenme sağlarlar. Mevsim sebzeleriyle yapılan sebze yemeği veya salata tüketimi, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri gibi hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır.”

KAHVALTI VE FİZİKSEL AKTİVİTE

Uzun süreli açlıktan sonra metabolizmayı canlandırmak için kahvaltının ve fiziksel aktivitenin çok önemli olduğunu belirten Tuğçe Özakçaoğlu, dengeli beslenmenin yanı sıra eğer kişilerin herhangi bir sağlık sorunu yoksa haftada 3 ya da 4 gün 40-45 dakikalık orta tempolu yürüyüş yapmalarında fayda olduğunu söyledi.

(DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.