Sağlık

Geniz Etini Aldırmak Gerekli Mi?

Geniz eti ameliyatı yapılması gerekliliği belirlenmesine rağmen ailesi tarafından operasyona izin verilmeyen çocuklarda kubbe damak, ön üst kesici dişlerde ayrılma ve öne atılma, diş çürüklerinde artış gibi kronik anatomik anomaliler görülebiliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Hasan Mete İnançlı, sık sık enfeksiyon veya alerjik rinit atağı geçiren çocuklarda geniz eti ve bademciklerin aşırı büyümesiyle üst hava yolunun tıkandığını söylüyor.

İnançlı, “Horlamalar arasında nefesin 10 saniyeden fazla duruyor olması ‘apne’ olarak tanımlanır. Apneleri olan çocuk hastaların en kısa zamanda operasyona alınarak üst hava yolunun rahatlatılması gerekir” diyor. İnançlı, alerjik rinit tanısı olan ve geniz eti büyümesi olmadan uzun dönem burun tıkanıklığı yaşayan çocuklara ise nazal steroid ilaç öneriyor ve ekliyor: “Bu ilaçların 40 gün kadar uygun dozlarda kullanıldığında burun etlerini ve geniz etini gerileterek, üst hava yolunun rahatlamasını sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.