Sağlık

Günlük Ne Kadar Kahve Tüketilmeli?

Dünyada kullanılan 70 çeşit kahve bulunmaktadır. Kahve, içerdiği faydalı bileşiklerle birlikte kafein de içermektedir. Günlük kullanımı ve sağlığa etkileri de hep tartışma konusu olmuştur.

Diyetisyen Hacer Özkaya’nın yazısına göre; kahvenin uykuyu azalttığı, dikkati topladığı, bazı vitaminlerin emilimini azalttığı bilinmektedir. Ancak son araştırmalar kahve tüketimiyle diyabet, karaciğer hastalıkları arasında olumlu ilişki göstermektedir. Kahvenin fazla tüketilmesiyle günlük kafein alımı artmaktadır.

Fazla alınan kafeinin zararı ne olur?

* Kan basıncının ani yükselmesine ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

* İdrarda kalsiyum atımını arttırarak kemik yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Bu yüzden fazla kahve tüketenler kalsiyumdan zengin beslenmeye özen göstermeli.

* Kafein fazla alındığında idrara çıkma yani sıvı atımı artmaktadır. Yeterli sıvı tüketmeye özen göstermek gerekir.

* Çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının, gebelerin ve emziren annelerin kahve tüketimini sınırlamaları (günlük 200-300 mg) önerilir.

* Kahve tüketimine bağlı olarak besinlerdeki demir ve çinko emilim oranlarının azaldığı bilinir. Bu nedenle yemeklerden 1-2 saat sonra kahve tüketimi önerilmektedir.

* Sindirim sistemi problemi olan kişilerin ve böbrek taşı sorunu yaşayan kişilerin kahve tüketimini azaltmaları gerekir.

Günlük ne kadar kahve tüketmeliyiz?

Kafeinin günlük alınması gereken miktarı 400 mg olarak belirtilmiştir. 1 fincan Türk kahvesi 57 mg kafein içerirken, 1 fincan espresso 100 mg kafein içerir, 1 filtre kahve 135-200 mg kafein içerir. Ancak bizim günlük tüketimimizde başka kafein kaynakları da bulunmaktadır. Örneğin 1 bardak çay (demlenme durumuna bağlı olarak değişir) yaklaşık 29 mg kafein içerir. Ayrıca soğuk çay ve kolalı içecekler de kafein içermektedir. Şekersiz ve kremasız sade kahvenin kalorisi sıfır sayılır. Ancak son yıllarda kahve ülkemizde de değişik sunumlarla karşımıza çıkıyor. İçine süt, şeker ve aroma şurupları eklendikçe kahvenin kalorisi artmaktadır. Örneğin Mocha kahve 400 kcal, 35 gr şeker içermektedir. Günde 1-3 kez bu ürünün tüketilmesi bol miktarda şeker ve kalori almamıza neden olacaktır. Ayrıca kan şekerini ve insülin direncini arttıracaktır. Bu nedenle günlük kahve tüketimini 1-3 fincan arasında tutmakta ve kahveyi şekersiz, sade tüketmekte fayda var.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.