Sağlık

Hacamattan Gelen Şifa Binbir Derde Deva!

Hacamat alternatif bir şifa yöntemi. Yüzyıllardır devam eden bu tedavi hastalık öncesi yapıldığında sağlıklı kalmayı rahatsızlıklarda da tedavi olmayı sağlıyor.

Hastalıkları önlemenin, zinde kalmanın kalıcı yolunu tıbbi bilgi ve el becerisi ile kılcal damarlardaki birikintileri v toksik kanı dışarı atmakla olur diyor Dr. Turanşah Tümer. Kalıcı sonuçları olan bir sağlık yolu olarak hacamatı öneren Dr. Tümer, eskiden çok sesli bir şekilde söylenmeyen hacamat tedavisini her yönü ile destekliyor.

Hacamatın kolay uygulanabilir olmasını, herkes tarafından ulaşılabilir olmasını önemseyen Tümer, hacamatın en önemli yanının hastalarda gözle görülür bir şekilde iyileşme sağlaması yönünden de değerlendiriyor.

İlaçsız ve ameliyatsız bir tedavi şeklinde tanımlanan hacamat, Dr. Tümer’in tanımına göre alternatif tıp yada tamamlayıcı tıp olarak görülüyor. Kanın yenilenmesinin vücut için hayati önem taşıdığına vurgu yapan Tümer, konuyu detayları ile ele aldığı kitabında hacamata dair yanlış bilinen söylentileri açıklamaya da gayret ediyor.

Yapılan tıbbi hacamat ile, Kan dolaşımının arttığını, astım tedavilerinin etkilerinin artıdığını, göz hastalılklarının tedavi olduğunu, damar sertliğinin önlendiği de belirtiliyor. Hacamat yaptırmakla birlikte vücudun bakteri ve vürislere karşı bile daha kuvvetli olduğu bilgisini veren Tümer, hacamatın dini bir gerçek olduğunu hatırlatırken artık tibbi bir gerçek haline de geldiğini söylüyor.
Periyodik olarak hacamat tedavisinin yapılması durumunda adli vakaların bile azalacağını, ilaç kullanımının yarıya ineceğini ve sinir ve stres hastalıklarının bu kadar gündemde olmayacağını ön gören Dr. Tümer, vücuttan bir şeyler eksilerek sağlıklı olma daha etkili ve kalıcı bir yöntemdir diye ekliyor.

Tibbi hacamatın yaptıran kişiyi ruhen ve bedenen sadeleştirdiğini söyleyen Dr. Tümer, düzenli yapılan hacamat tedavilelerinde çok büyük etkiler söz konusu olduğunu da anlatıyor. Kendisinin de sigarayı hacamat tedavii ile bıraktığını söyleyen Dr. Tümer, modern tıbbin da kabul ettiği bu tedavinin gerektiği kadar bilinmediğine dikkat çekmeye çalışıyor.
Yapılan araştırmalarda kan ve lenf dolaşım bozukluklarında, ağrılı ve iltihaplı hastalıklarda belirgin iyileşme görüldüğü de yine hacamatın şifaları olarak kanıtlanıyor.

Hacamatın Hz. Peygamber’in de uyguladığı bir tedavi yöntemi olduğuna da değinen Dr. Tümer, bu konu ile ilgili hadisler olduğunu hatırlattığı gibi, peygamberimizin başından, boynundan, omuzundan ve ayağından hacamat yaptırdığını da söylüyor. Hacamatın vücudun iyileştirme sistemini uyandırdığını ifade eden Dr. Tümer, tibbi hacamatın sağlıklı bir yöntem olduğunu ısrarla hatırlatıyor.

Hacamat tedavisinin cilde, dolaşım sistemine, bağırsaklarla ilgili şikayetlere, böbrek, mesane gibi iç organlarla ilgili yaşanan sıkıntılara, bağışıklık sistemi kuvvetlendirmeye, kas iskelet sistemi, sinir sistemi üzerindeki olumlu etkilerini de belirgin bir şekilde anlatılıyor. Öte yandan kafaya yapılan hacamatın faydalarını da sıralayan Dr. Tümer, kafadaki kan dolaşımı düzenli hale geldiğinde psikolojik sorunlar rahatlar, baş ve diş ağrıları, kulak ağrıları iyileşme gösterir deniliyor.

Depresyon, selülit gibi modern çağın getirdiği sıkıntılar konusunda da hacamata müracaat etmek gerektiğini savunan Dr. Turan, migren ve anksiyete gibi rahatsızlıklarında çözümünün hacamattan geçtiğini söylüyor. Asırlardır uygulanan bu tedavi yönteminin doktorların da onayladığı bir şifa yöntemi olduğuna dikkat çeken Tümer, sağlıksız kan dolaşımının pek çok hastalığa kapı açtığı gerçeğini de hatırlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.