Sağlık

Hangi Doğum Şekli Daha Güvenli?

Türkiye’de son yapılan nüfus ve sağlık araştırması sonuçlarına göre sezaryen doğum doğuda yüzde 8 iken, batı illerinde yüzde 80’lere varmış durumda. Yapılan araştırmalar normal vajinal doğumun hem anne hem de bebek için, hem kısa hem de uzun vadede daha güvenli olduğuna işaret ediyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Melek Uzun, “Travma riskinin alınmaması, bebeğin daha güvende olacağı, annenin doğum yolunu uzun vadede koruyacağı gibi savlar öne sürülse de, çalışmalara göre anne ve bebek sağlığında sezaryen, normal doğum kadar olumlu değil.” dedi. Hekimin anneyi sezaryene yönlendirmesinin yanlış olduğunu dile getiren Op Dr. Melek Uzun, “Anneye sezaryen ve normal doğum tüm ayrıntılarıyla anlatılmalı ve hekim normal doğum tarafında olmalıdır.” Şeklinde bilgi verdi. Op. Dr. Melek Uzun, sezaryen olması gereken durumları şöyle sıralıyor: Çok iri bebek, bebeğin oksijensiz kalması, kanamalar, bebeğin plasentasının doğum yolunu kapaması, annenin hastalıkları, gebelik zehirlenmeleri, anne çatısının darlığı, doğum yolundaki urlar, daha önce sezaryen olma ya da rahime yönelik ameliyat geçirmek.

Sezaryen İlk Emzirmeyi Geciktiriyor

Sezaryenin olumsuz etkileri ise şöyle gözleniyor: İlk emzirmede gecikme, emzirme devam süresinde kısalma, patolojik kilo kaybı gibi sorunlar anne-bebek bağlanmasında problem oluşturuyor. Uterusa yapılan cerrahi girişim, sonraki gebelik ve doğumları olumsuz etkiliyor. Sezaryen oranları yaklaşık üç kat artmasına karşın, felç oranlarında değişiklik yok. Zamansız sezaryene bağlı erken doğumda, bebekte solunum sorunları normal doğuma göre 39. haftada bile 2-2,5 kat daha fazla görülüyor. Sezaryende bağırsak kolonizasyon değişiklikleri yaşanabiliyor. Tıbbi olmayan nedenlerle yapılan sezaryenlerin göreceli risk ve yararlarına dair güçlü kanıtlar yok. Oysa veriler normal doğumun anne ve bebek için, hem kısa hem de uzun vadede daha güvenli olduğunu gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.