Sağlık

Her 8 Kadından Biri Meme Kanserine Yakalanıyor

Kadınlarda görülen ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alan meme kanseri erken teşhis edildiğinde kesin tedavisi yapılabilir. Özellikle 40 yaş altı kadınlarda artış gösteren hastalık, günümüzde her 7-8 kadından birinde görülüyor. Oluşması önlenemeyen hastalık için yapılması gereken tek şey ise erken teşhis edilmesini sağlamak.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk: “Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinemese de; yaş, genetik özellikler, yiyecekler, sigara, alkol, kimyasal maddeler gibi çevresel etkiler, erken adet (12 yaşından önce), geç menopoz (50 yaşından sonra) anne, kız evlat ve kız kardeş başta olmak üzere ailede meme kanseri olması, geç doğum yapmak ya da hiç yapmamak, meme kanseri geçirmiş olmak, şişmanlık ve meme bölgesinde radyasyon tedavisi görmek risk faktörlerini arttıran sebepler arasında sayılabilir.” dedi.

Kilo vermenin ve alkol kullanmamanın meme kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Hafif egzersizler ve bol bol taze sebze meyve tüketilmesi gibi basit önlemlerle de meme kanseri riski yüzde 30-40 oranında azaltılabilir.

Bunlara Dikkat!

Hayatınızda meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsanız da kanser olabilirsiniz. Meme kanseri bulaşıcı değildir. Meme kanseri, stresle veya memeye alınan darbeyle meydana gelmez. Kan tetkiklerinin meme kanserini tespit etme yeteneği yoktur.

Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikâye yoktur. Meme kanserinde en sık ve en önemli belirti, kitledir. Ağrı, kızarıklık, ciltte yara ve ödem, çukurluk ve şekil bozuklukları daha az görülen diğer belirtilerdir. Bu belirtiler, 20 yaşından itibaren kendi kendine meme muayenesini âdet edinerek, 35 yaşından sonra ise hekim muayenesi ve mamografi yapılarak tespit edilebilir. Erkenden tespit edilip tedavi edilmiş meme kanserleri genellikle kişinin ömrüne zarar vermez. Geciken teşhis durumunda kanserin evresi ve vücuda verdiği hasar artacağı için kişinin ömrünü kısaltır, yaşam kalitesini azaltır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.