Sağlık

İftardan Sonra Tüketilmesi En Faydalı İçecek

Diyetisyen Esra Kula, Ramazan’da tüketilecek en yararlı içeceğin maden suyu olduğunu belirterek, “Ramazan’da günde en az 1 şişe maden suyu tüketmekte fayda var. Çünkü gün boyu terleyerek, su ile birlikte mineral kaybı da olacak. Bunu en doğal yoldan karşılama yolu maden suyu tüketmektir. İftardan sonra 1 şişe maden suyu ve 1.5-2 litre su tüketmekte fayda var” dedi.

Diyetisyen Esra Kula, oruç tutanlara sağlıklı beslenme konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kula, iftarın sade ve hafif yiyeceklerle geçiştirilmesi gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

“Ramazan’da sahurda yumurta, peynir gibi güzel ve hafif bir protein kaynağını eklemekte fayda var. Bununla beraber ekmek tüketimini abartmadan 2-3 dilim, tam buğday, tam tahıl ekmeği ile birlikte bir sahur yapılabilir. Sahura 1 porsiyon meyve ekleyebilir veya 1 kase kadar şekersiz kaynatılmış hoşaf ekleyebiliriz. Böylece hafif hem de bizi günün ilk saatlerinde rahat tutabiliriz. Ramazan’da gün boyu yaklaşık 17 saat susuz kalınacağı için iftar yapıldıktan yarım saat kadar sonra su içmeye başlamalıyız. Sahura kadar en az 2 litre su almalıyız. Tabi bu aralıkta 1 şişe maden suyu doğal maden suyu tüketmekte fayda var. Çünkü gün boyu terle sıcaklıkla beraber su ile birlikte mineral kaybı da olacak. Bunu en doğal yoldan karşılama şekli maden suyu tüketmektir. Dolayısı ile iftardan sonra bir şişe maden suyu ve 1.5-2 litre su tüketmekte fayda var.”

(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.