Sağlık

İshalde Beslenme Nasıl Olmalı?

Sıcak hava ishali tetikliyor. Sıcak havanın, ishal yapan mikropların daha çok üremesine, bu da ishalin sık görülmesine neden oluyor.

Sıcak havanın ishal yapan mikropların üremesine uygun bir ortam oluşturuyor, Bundan dolayı bireysel temizliğe ve temiz gıda teminine yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle açıkta satılan gıdalar, temiz olmayan sular ve iyi yıkanmayan meyve ve sebzelerin ishale yol açan mikropların üremesi ve bünyeye girmesine neden olduğu bilinmektedir. Yaz aylarında gıdalar daha hızlı bozuluyor ve ishalin yanı sıra, besin zehirlenmelerine neden oluyor. Yaz ayları aynı zamanda tatil dönemi olduğundan bireyler, toplu yaşanılan yerlerde, alışkanlıklarından farklı yemekler tüketmek durumunda kalabiliyor. Bu durum sindirimle ilgili sorunlara yol açabiliyor. Peki ne yapılmalı ?

İshalden korunmak için, bireysel temizliğe ve hijyenik gıda tüketimine önem verilmesi gerektiği muhakkaktır.El yıkama alışkanlığı kazanılmalıdır. Yemeklerden önce, tuvalet sonrası ve gerektikçe eller bol su altında iyice sabunlanmalıdır. Bu bile, ağız yolu ile bulaşan enfeksiyonların, yüzde 50’nin üzerinde bir oranda düşmesine yol açar. Gıdaların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Meyve ve sebzeler bol suyla iyi yıkanmalıdır. Suyu kaynatarak ya da klorladıktan sonra içmek, her zaman için en güvenli yöntemdir. İshale yakalanıldığında, su ve sulu gıdalar tüketimine önem verilmelidir. Günlük iki litre sıvı mutlaka tamamlanmalıdır. İshal ayrıca vitamin ve mineral kaybına da neden olacağından besin seçimine dikkat edilmelidir. Yaz meyvelerinden şeftali ishal için uygun bir meyvedir. Bol bol yoğurt tüketilmelidir. Ayrıca pirinç lapası ve yayla çorba yine ishalde yenecek uygun yiyeceklerdir. Barsağı çalıştıracak meyve ve sebzelerden uzak durulmalıdır. Toplumumuzda hala ishalli çocuğa su verilmemektedir. Bu çocukta ölüme neden olabilir. Bu nedenle öncelikle kaynatılmış temiz su içirilmelidir. Çünkü ishal nedeniyle zaten çok sıvı kaybedilmiştir.

İshalli bebeğe anne sütü verilmeye devam edilmeli. Dışkının kanlı olması ya da hastanın ateşinin yükselmesi durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. İshal ciddi bir hastalıktır, basite alma hatasına düşülmesi, ölümle sonuçlanabilecek olumsuzluklara neden olabilir. Temizlik alışkanlığı ve temiz gıda tüketiminin, etkin korunma yöntemi olduğunu unutmamak gerekir.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.