Sağlık

İşte Çocuğunuzun 5 Günlük Sağlıklı Beslenme Çantası

1.GÜN

*Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli tavuklu sandwich *Ayran *1 dilim kek

Böyle bir menüde çocuğun bütün besin guruplarındaki ihtiyacı karşılanır . Et , sebze , süt-yoğurt ve tahıldan gelecek olan vitamin ve mineraller çocuğun dengeli beslenmesi için gereklidir. Menüde bulunan kekin evde hazırlanmış olması tercih edilir. Çocuğun kantin alışverişlerinin önüne geçilebilir.

2.GÜN

*Çikolatalı krep *Süt *Meyve

Aslında çikolata çocukların beslenmelerinde çok tercih edilen bir besin değildir. Ancak çocukların tüketim tercihleri bu yöndedir . sadece tadını değiştirecek kadar az çikolatayla yapılmış krep hazırlanabilir. Krep içersinde çocukların protein ve B gurubu vitaminleri süt , yumurta ve un bulunmaktadır . farklı meyveler verilerek vitamin çeşitliliği sağlanabilir. Lifli sebzeler ve meyveler öğünlerinde bulundurulmalıdır . az porsiyonlarla başlatıp giderek arttırılabilir.

3.GÜN

*Peynirli tost veya sandwich *1 ayran *Küçük salata veya söğüş *Kuru meyve karışımı

Çocukların ekmek alışkanlıklarını beyazdan tam tahıllılara çevirmek gerekir. Hem B gurubu vitaminlerden daha zengin hemde barsaklarının çalışması daha uygundur. Peynir seçimi çocuğa bırakılmalıdır . sevdiği peynirler seçilirse tüketim daha rahat olur. Peynir çocuklar için hem protein hem de kalsiyum kaynağıdır . Farklı kuru meyveler ve fındık , ceviz , bademden oluşacak bir karışım çocukların enerji ve tatlı ihtiyacını karşılar . dengeli yağ asitleri içeren yağlı tohumlar ( fındık , ceviz , badem ) zihinsel faliyetler için önerilir.

4.GÜN

*2-3 dilim börek ( peynirli veya sebzeli olabilir ) *Evde yapılmış az şekerli meyve komposto *Sütlaç yada puding gibi sütlü bir tatlı

Börek çocukların sevdiği ve tüketimi kolay bir yiyecektir. Enerji veren karbonhidratlar için önemli bir kaynaktır. Börek hazırlanırken süt , yumurta gibi protein kaynakları da kullanılırsa besin değeri daha da artar . şekerli ve boyalı başka içecekler yerine evde hazırlanmış , içerisinde meyvesi de bulunan az şekerli kompostolar çocuklara içecek olarak verilebilir. Süt- yoğurt ihtiyacını karşılamak için sütlü bir tatlı alternatif olarak kullanılabilir. Yine şeker az kullanılmalıdır

5.GÜN

*Ton balığı ve söğüşlerle hazırlanmış bir sandwich *Taze hazırlanmış meyve suyu *Kurabiye

Balıktan gelen omega-3 , omega-6 gibi yağ asitleri çocukların zihinsel gelişimleri bakımından oldukça önemlidir. Okula da alternatif olarak verilebilir . Meyveleri tek başına sevmeyen çocuklar için meyve suyu iyi bir alternatiftir. 2-3 farklı meyveden hazırlanacak meyve suyu çocukların birçok vitamin ihtiyacını karşılaması bakımından önemlidir. Çocuklar fazla enerji harcadıkları için tatlı ihtiyacını fazla duyarlar . Bu nedenle onların sevebileceği ama aynı zamanda besleyici yiyeceklerle bu ihtiyaç karşılanabilir. Kurabiyeler fındıklı , cevizli veya üzümlü hazırlanabilir .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.