Sağlık

İşte Kansere Karşı En Etkili Besinler

Beslenme ve kanser arasındaki ilişkiyi irdeleyen birçok bilimsel araştırma yapılmıştır ve yapılmaktadır. Özellikle bazı kanser türleri ile bazı beslenme ve beslenmeyle ilgili yaşam tarzı arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Tüm araştırmalara rağmen bu ilişkiler kesin değildir. Herkes için her zararlı alışkanlık kansere neden olur demek doğru olmadığı gibi, herkes için doğru beslenme ve doğru yaşam tarzı kanserden kesin korur demek de değildir. Kanser henüz tamamen çözümlenmiş önlenmesi veya tedavisi kesin olarak belirlenmiş bir hastalık değildir. Günümüzde kanserlerle ilgili en önemli durum erken tanı ve doğru tedaviyle büyük oranda başarılı sonuçlar elde edilebilir hale gelmiş olmasıdır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, şişmanlığın yani obezitenin; kalın barsak, rahim, yemek borusu, pankreas ve böbrek kanseri riskini artırdığını söylüyor. Özellikle karın bölgesi yağı artışının da kanser riskini arttırdığını belirten Dyt. Hayrettin Mutlu, fiziksel aktivitenin kolon kanseri, menopoz sonrası meme kanseri ve rahim kanserini azalttığını belirtiyor.

Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülen besinlerin çoğu bitkiseldir. Özellikle nişastadan fakir besinlerin tüketilmesi sindirim sistemi kanserlerine negatif etki ettiği kabul edilmektedir. Özellikle soğan-sarımsak-pırasa ailesinden sebze tüketimi; mide kanserine, sarımsak tüketimi ise kolon ve rektum kanserine karşı koruyucu kabul edilmektedir. Domates tüketiminin prostat kanseri riskini azalttığı ise artık tamamen biliniyor. Meyve tüketiminin ağız, yutak, gırtlak, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon çeşitli ve nişasta oranı yüksek olmayan sebze ve meyve tüketiminin kansere karşı korunmada etkili olduğu kabul edilmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu: “Kırmızı et ve özellikle işlenmiş et ürünlerinin (sucuk, pastırma, salam, sosis vb.) tüketimi barsak ve rektum kanseri riskini arttırmaktadır. Bunun nedeni olarak ette bulunan bir proteine bağlı olan minerallerin tahrip etkisi işlenmiş ürünlerde ise ilave edilen nitrit ve nitratlar ve bazı koruyucu maddelerin kansere neden olabilen maddeler olarak nitelendirilmeleri olabilir. Bunun sonucu olarak haftalık kırmızı et tüketiminin 500 gramı geçmemesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Yiyeceklerin işlenmesi, muhafazası ve hazırlanması sırasında tuzlanması, salamura şeklinde korunmasının mide kanseri riskini artırdığı düşünülmektedir. Tuz oranları yüksek olan bu besinleri tüketirken günlük tuz alımının 5 gramı (bir çay kaşığı) geçmemesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.