Sağlık

İyot Eksikliği Vücuda Zarar Veriyor

İyot, insan ve hayvanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir besin maddesidir. Guatr hastalığından cüceliğe, ölü bebek doğumlarından zekâ ve büyüme geriliğine kadar birçok hastalığın sebebi iyot eksikliğine dayanıyor. İnsan vücudunda çok az miktarda bulunan iyotu yediğimiz besinler ve tükettiğimiz su miktarı ile vücudumuza alırız.

Suda yeterince iyot bulunmadığı için piyasada satılan tuzlara iyot eklendiğini belirten Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenme Haftası sebebiyle önemli açıklamalarda bulundu.

“Vücudumuzdaki iyodun büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunur ve tiroit hormonlarının yapımında kullanılır. Tiroit bezi, boynun ön tarafında yer alır ve tiroit hormonlarının üretimini sağlar. Bu hormonlar vücudun normal büyümesi ve zihinsel gelişimi ile birlikte vücut ısısının ve enerjisinin oluşması gibi olayların da devamını sağlar. Dağlık ve erozyona uğramış bölge toprakları iyot bakımından fakirdir. İyotça fakir topraklarda yetiştirilen yiyeceklerde ve bölge sularında yetersiz miktarda iyot bulunur. Bu besinlerle beslenen bireyler yeterli miktarda iyot almazlar.” dedi.

İyot Yetersizliği Nelere Sebep Olur?

• Vücuda yeterli iyot alınamadığı durumda tiroit bezi yeterli hormon salgılayabilmek için genişleyerek normalden fazla büyür. Bunun sonucunda guatr hastalığı ortaya çıkar.

• İyot yetersizliği olan guatrlı insanlarda yeterli tiroit hormonu salgılanamaz.

• Tiroit hormonu yetersizliğinde hemen hemen tüm organların ve sistemlerin gelişmesi ve olgunlaşmasında ciddi problemler ortaya çıkar.

• Boy uzaması duraklar ve kemik gelişimi geri kalır. Bunun sonucunda büyüme geriliği ortaya çıkar.

• Beyin gelişimi özellikle anne karnında ve bebeklik döneminde zarar görür. Bunun sonunda zekâ geriliği ortaya çıkar.

• Ağır iyot yetersizliği durumunda sağırlık, dilsizlik, cücelik ve doğuştan sakatlıkların görülmesi artar.

• İyot oranı yetersiz olan kadınlarda düşük yapma, ölü doğum, gebe kalamama, yeterli iyot alanlara göre daha çok görülmektedir.

• İyot yetersizliğinde çocukların okul başarıları ve çalışanların iş verimi azalır.

İyotlu Tuz Kullanımına Özen Gösterilmeli

İyot alımını artırmanın en kolay ve etkili yolunun iyotlu tuz kullanımı olduğunu belirten Dyt. Hayrettin Mutlu, iyodun en fazla bulunduğu besinlerin deniz ürünleri olduğunu söylüyor. Pişirme ile besinlerin bileşimlerindeki iyot miktarı azalmaktadır. İyotlu tuzlar güneşe ve ısıya maruz bırakıldığında ve yemeklere eklenip uzun süre pişirildiğinde, iyot miktarı azalmaktadır. İyot uçucu bir element olduğundan iyotlu tuzu ışık görmeyecek şekilde, koyu renkli, ışık geçirmeyen ve kapaklı kavanozda, karanlık, serin ve kuru yerde saklayın. Pişirme ile iyot kaybını önlemek için yemeğinizin tuzunu pişirme tamamlandıktan sonra atın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.