Sağlık

Kalp Krizine Erken Müdahale Hayat Kurtarır

Her yıl kalp krizi yakınmasıyla yaklaşık bir milyon kişi hastaneye başvuruyor. 500 bin kişi ise kalp krizi yüzünden yaşamını kaybediyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Akdemir: “Kalp krizi geçiren hastalarda ilk 6 saat hayati önem taşır. Kriz başladıktan sonra ilk 6 – 12 saat içinde yapılan koroner anjiyografi ve varsa tıkanan damarın balon ve / veya stentle açılması hastanın yaşamını kurtarabilir.” dedi. Kalp krizlerinin çoğu kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda yani koroner arterlerde pıhtı oluşumu nedeniyle meydana gelir. Pıhtı, genelde damar yüzeyini daraltan aterosklerotik plağın yırtılması sonucu, kanın plağın altındaki doku ile temas etmesi nedeniyle oluşur. Sürekli olarak damar yüzeyiyle temas eden kan normal şartlarda pıhtılaşmaz. Ancak yabancı bir yüzeye değdiğinde pıhtılaşır ve damarı tıkar. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır.

Kalp Krizinin En Önemli Belirtisi: Göğüs Ağrısı

Hastalar genellikle göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvururlar. Baskı tarzında, çoğunlukla ölüm korkusu, beraberinde terlemenin de olduğu, bazen kusmanın eklendiği oldukça şiddetli, sanki göğüs kafesi bir mengene ile sıkıştırılıyormuş gibi bir ağrı söz konusudur. İleri yaştaki hastalarda ya da diyabetiklerde ağrıyı algılamadaki bozukluklar nedeniyle kalp krizi sırasında sadece nefes darlığı şikâyeti gelişir. Ağrının yeri de değişebilir. Çene ile göbek arasındaki ağrı kalp krizinin belirtisi olabilir. Bazen göğüs ağrısı hiç olmadan kolda ağrı olabilir. Ayrıca ağrı göğüs ağrısı hissedilemeden veya göğüs ağrısına ek olarak omuzlarda, sırtta ve bazen çene, bazen de alt çenedeki dişlerde ağrı şeklinde görülebilir. Dolayısıyla ağrının karakteri ve görüldüğü yerler çok değişken olabilir.

Kalp Krizinde İlk 6 Saat Kritik

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlyas Akdemir: “Kalp krizi geçiren ya da yüksek riskli kabul edilen hastalarda riski azaltmak için yapılan ilk işlem anjiyodur. Anjiyo sonucunda balon ya da stentle damar açılır. Kalp krizi durumunda kullanılan damar açıcı ilaçlar ilk etapta etkindir. Ancak, hasta göğüs ağrısı başladıktan sonra ilk üç saat içinde kliniğe ulaşmadıysa acil anjiyonun etkinliği çok daha yüksek olur. Kalp krizinin getireceği riski minimuma indirebilmek amacıyla, kalp krizi tanısı konulan hastaya hemen anjiyo yapmak en doğru yaklaşımdır.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.