Sağlık

Karatay’ın Çelişkilerle Dolu Söylemleri Başına İş Açtı

Aç kalarak, etrafımızı yasaklarla çevirerek, günün 3-4 saatini spor merkezlerinde geçirerek ne mutlu ne de başarılı olabiliriz. Aynen eczacıların da söylediği gibi; “Toksik olan dozdur. Herhangi bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur”

Kadın doğum uzmanları, endokrinologlar, kardiyologlar ve diyetisyenler, bilimsel olmayan, ezber bozan ve ezber bozduğu için reyting yapan ama yanlışlarla dolu Canan Hoca’nın açıklamaları halk sağlığını tehdit eder boyuta gelince bir şeyler yapma ihtiyacı duydular… En son ise, Türk Endokrinoloji Derneği Karatay’ı yaptığı açıklamaların halk sağlığını tehdit ettiği düşüncesiyle dava etti..

ÇELİŞKİLERLE DOLU

Ekmek yerine ceviz yiyin, tereyağ tüketin diyor. Ama kendi yaptığı açıklamalar bile arka arkaya izlense dünya kadar çelişkilerle dolu. Örneğin; ekmek yemeğin diyor ama ekmek ile ilgili açıklamalarını unutmuş olsa gerek “lahmacun sağlıklıdır” diyor. Lahmacun hamuru da bir çeşit ekmek değil midir? Hatta kendi web sitesinde “Lahmacun yiyerek zayıflamak mümkün” açıklaması bile yer almakta..

‘Çocuklarınıza bol bol Türk kahvesi içirin!’

En son Karatay Hoca’nın açıklaması ise; “Çocuklarınıza bol bol Türk kahvesi içirin” oldu. Bol bol demek ne anlama geliyor? Bilimsel bir açıklamaya yakışmayan bir söylem bu… Çok sağlıklı bildiğimiz pek çok besin dahi fazla tüketildiğinde vücudumuza bazı zararlar verebiliyor. Örneğin A vitamini göz sağlığı için çok yararlı diye A vitamininden zengin gıdaları çok fazla miktarlarda tüketmek en basitinden karın ağrısı ve kas kramplarına sebep olabilir. Kahve de öyle…

Evet, kansere karşı koruyucu bazı maddeler içerir kahve… Ancak fazlası kalp ritim bozuklukları, uyku problemleri yaratabilir.

HANGİ ORANDA İÇMELİLER?

Üstelik söz konusu çocuklarsa, açıklamalarımızı biraz daha hassasiyetle yapmamız gerekir. Çocukluk çağı beslenmesi, ileride olası pek çok hastalığın önlenmesinde son derece önemlidir.

Dolayısıyla çocukların günlük beslenmelerinin yaşlarına uygun olarak düzenlenmesi gerekir. Kahve konusuna dönecek olursak, sağlıklı çocukların günlük olarak 1 fincan kadar Türk kahvesi içmelerinde elbette zarar yoktur.Ama bu oran sınırsız değildir. Fazlası çocuklarda hiperaktivite, uykusuzluk ve konsantrasyon problemleri yaratabilir.

Değerli tahılların soframızdan çıkarılması ne derece doğru

Karatay Hoca’nın açıklamaları genel olarak tüm topluma verilemeyecek ve verilmesinin de etik olmadığı açıklamalardır. Her insanı bir kefeye koyarak önerilerde bulunmak ya da şu ilacı kesin bu testi yaptırmayın demek ne kadar doğru, tartışılır! Her insanın taşıdığı hastalıklar, kan değerleri ve daha pek çok etken kişiye uygulanacak tedavi yöntemini tamamen değiştirecektir.

BİZİ KİM KORUYACAK?

Beslenme önerileri de gelişi güzel ve medyatik amaçlarla verilmemelidir. Ekmek tüketimi de öyle… Tam tahıllı ekmek ve değerli tahılların soframızdan tamamen çıkarılması durumunda ileride baş etmek zorunda kalacağımız hastalıklara karşı bizi kim koruyacak peki?

Unutkanlık, depresyon, sindirim sistemi hastalıkları, bazı kanser türleri, kalp damar hastalıkları ve hatta şeker hastalığı gibi pek çok sağlık sorunu tam tahıl tüketimi ve sağlıklı ekmek tüketiminin kısıtlanması veya diyetten tamamen çıkarılmasıyla oluşabilmektedir.

NE ETİK NE DE BİLİMSEL

Yıllarca yapılan pek çok bilimsel yayın ve çalışma da bunu desteklemektedir. Yapılan bilimsel çalışmaların içinden cımbızla çektiğimiz bir cümleyi dünyayı yeniden keşfetmiş ve yeni bir buluşmuş gibi anlatmak ise ne etik ne de bilimseldir.

Bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur

Beslenme bütünseldir ve her çeşit besinden belirli miktarlarda alınmasıyla sağlıklı beslenmeye ulaşılmış olur. Günlük almamız gereken enerjinin büyük bir kısmı ise (yüzde 50 gibi) karbonhidratlardan gelmelidir. En sağlıklı karbonhidratlar ise tam tahıllı ekmekler, kurubaklagiller, bulgur ve meyve gibi besinlerdir.

KiŞiYE GÖRE GÜNLÜK ENERJi ALIMI DEĞiŞiR

Her insanın cinsiyetine kilosuna, varsa taşıdığı hastalıklara ve yaşına göre günlük alması gereken bir enerji ve bu enerjinin alınacağı gıdaların dağılımı değişir ancak asla günlük diyetten çıkarılamaz. Kimisi için günlük 3 dilim ekmek yeterli iken, kimisi içinse 5-6 dilime kadar ekmek ya da ekmek yerine geçen sağlıklı tahıllardan alınması gereklidir.

*Bu nedenle siz de; kilo vermek,

*Sağlığınızı korumak,

*Yaşamınızı daha iyi bir hale getirmek,

*Daha önceki sağlıksız tecrübelerinizi düzeltmek ve unutmak,

*Hayatınıza kattığınız her olumlu değişikliği kalıcı hale getirmek,

Ve tüm bunları doğal yaşam koşullarınızda başarmak için çaba sarf ediyorsanız öncelikle mucizevi bir diyetin ya da besinin olmadığını, sağlıklı beslenmenin bütünsel bir yaklaşım olduğunu kabul etmelisiniz.

 

UZMAN DİYETİSYEN / BANU TOPALAKÇI SALMAN – BUGÜN GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.