Sağlık

Karın Ağrınızın Sebebi Bu Olabilir

Günlük hayatı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşüren ve iltihabi bağırsak hastalıklarından biri olan Crohn Hastalığı gençlerde ve orta yaşlılarda sık görülüyor.

Bu hastalığı ‘İltahabi bağırsak hastalıkları denilen bir grup kronik hastalıktan biri’ olarak tanımlayan Avusturya Sen Jorj Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Erdal Kaleli, “Hastalık sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklardaki bir veya birkaç bölümü tutabilen, ve ardından tutulan bölümde kalınlaşma, ülserler oluşturan bir hastalıktır” diyor.Bazı hastalıklarla karıştırılıyor

En sık görülen belirtileri ise, ‘karın ağrıları, kramplar, ishal, ateş, kilo kaybı, şişkinlik, deride yaralar, eklem ağrıları’ olarak sıralanıyor. Nedeni halen bilinmeyen Crohn Hastalığının bulaşıcı olmadığını belirten Kaleli bazı hastalıklardan ayırt edilemediğine dikkat çekti. “Hastalığının tam tedavisi mümkün değil. Şikâyetleri arttıran yiyeceklerden uzak durmak belirtileri azaltmak için faydalı olabilir. Yüksek miktarlarda alınan vitaminlerin de bir faydası yoktur hatta zararlı bile olabilir” diyen Kaleli, ilaçlarla hastalığın azaltılabileceğini aktardı.

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.