Sağlık

Kısa Aralıklarla Gebe Kalmak Risk Oluşturur Mu?

Bebek sahibi olmak, yani anne olmak pek çok kadın için hayatının bir döneminde mutlaka isteyeceği bir durumdur. Günümüz yaşam koşulları, çoğu evli çiftin sadece tek çocuk yapmak istemesinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte anne baba olan çiftlerin birçoğu çocuklarının kardeş istemesi, sosyal yaşamları ya da bebek sahibi olmanın getirdiği keyif ve mutluluğu yeniden yaşamak için birden fazla sayıda çocuk sahibi olmayı düşünüyor.

Bu düşüncede olan çiftlerin önemli bir kısmı iki kardeş arasında en az 3-4 yıl yaş farkı olmasını istiyor ve buna göre korunuyorken, bazı çiftlerse mümkün olan en kısa zamanda yeniden bebek sahibi olmak isteyebiliyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sedat Kadanalı, doğum sonrasında yeni bir hamilelik için en ideal zamanın en az 2 yıl olması gerektiğini belirtiyor. “Son yapılan çalışmalarda doğumdan sonra ilk 6 ay içinde yeniden hamile kalan kadınların bu gebeliklerinde erken doğum yapma ve küçük bebek doğurma risklerinin arttığı belirlenmiştir. Yine aynı çalışmada doğumun ardından bir sonraki gebelik için 60 ay ya da daha uzun süre bekleyenlerde de erken doğum riskinin yükseldiği belirtilmektedir.” şeklinde bilgi verdi.

Sık Gebelik Annede Anemiye Sebep Olabilir

Bir gebeliğin sonlanması ile bunu takip eden gebeliğin başlangıcındaki süre gebelik aralığı olarak adlandırılır. İki gebelik arasındaki sürenin kısa olması durumunda düşük doğum ağırlıklı bebek ya da rahim içi gelişme kısıtlılığı olan bebek doğurma riski de artmaktadır. İki doğum arasındaki sürenin 12 aydan kısa olması anne açısından bazı sorunları da beraberinde getirir. Bunlardan en önemlisi annedeki anemi yani kansızlık riskidir. Ancak birden fazla küçük çocuğun bakımının getirdiği fizyolojik ve psikolojik yorgunluk dışında ciddi bir sağlık sorunu yaşanmaz. Gebelik aralığı açısından bakıldığında ise bir düşük yaşandıktan sonra takip eden gebelik için 3-4 ay beklenmesi gerektiğini kanıtlayan bir çalışma şu an için yoktur. Bu nedenle düşükten sonra gebe kalmayı planlayan çiftlere öneride bulunurken gebeliği olumsuz etkileyebilecek ek risk faktörleri yoksa gebe kalma süresini kısıtlayacak önerilerde bulunmaktan kaçınmak gerekir.

İki Doğum Arası 2 Yıl

Hem anne hem de bebek sağlığı açısından doğumlar arasındaki süre önemli gibi görünmektedir. İdeal olan iki doğum arasında 2 yıl civarında bir süre bulunması gibi görünmektedir. Ancak bu kesin bir süre olmayıp annenin yaşı, ekonomik gücü, en son gebeliğin durumu ve annenin emzirme süresi gibi kriterler de dikkate alınarak ve sonuca göre önerilerde bulunmak gereklidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.