Sağlık

Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Lazer epilasyon, istenmeyen kılların lazer ışınları kullanılarak yok edilmesidir. Peki, günümüzde de birçok kişinin başvurduğu bu yöntem zararlı mı?

Lazer epilasyonun kurallarına uyulduğu sürece sağlık açısından herhangi bir risk taşımadığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Lazer epilasyon uygulaması sırasında ve sonrasında geçici bazı sorunlar yaşanabilir. Örneğin işlem sırasında ağrı, işlem sonrası tedavi bölgesinde kızarıklık ve şişkinlik gibi. Bu tür sorunlar genelde kısa sürelidir. Lazer epilasyon amaçlı kullanılan ışık sistemleri deride kısa veya uzun dönemde kansere yol açmaz, rahimi etkilemez, kol altında lenf sistemini veya meme dokusunu etkilemez. Deride sadece kıl köklerini yakar” diyor.

Doktor kontrolünde yapılmalı

Lazer epilasyonda bir diğer önemli nokta ise gerekli temel eğitimleri almış hekim kontrolü uygulanması. Dikkat edilmediği takdirde deri yanıkları ve buna bağlı açık ve koyu deri lekelenmeleri ile karşılaşılabileceği uyarısında bulunan Saraçoğlu, “Bu sorun sıklıkla yaşanmaktadır. Bu nedenle hekim kontrolü olmayan ve yeterli eğitimi olmayan kişilerin lazer epilasyon uygulamaları sakıncalıdır” diye konuşuyor. Lazer epilasyonda iyi sonuç almak için deri rengi, kıl rengi ve kıl kalınlığına göre uygun doz belirlenerek işlem yapılması gerektiğini hatırlatan Saraçoğlu, standart değerlerle yapılan uygulamalarda kılların daha da kalınlaşmasına veya yeni kıl kalınlaşmalarına neden olabileceğinden söz ediyor.

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.