Sağlık

Makyaj Yaparken Kapatıcı Nasıl Uygulanmalı?

Kapatıcılar ciltteki kusurları örtmede bire birdir. Yüz makyajında yüzdeki kusurları örtmek için en etkili yöntemlerden birisi kapatıcı uygulamaktır. Örneğin gözaltındaki koyu halkalar oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Kapatıcı uygulamadan yapılacak bir makyajda gözaltı halkaları makyajı da oldukça itici gösterebilir. Kapatıcılarda uygun bir kapatıcı seçimi de oldukça önemlidir. Genelde kapatıcı seçmeden önce cildin küçük bir bölümünde uygulama yapılması tavsiye edilir. Böylelikle cilt tonuna en uygun kapatıcı seçilir. Bunun için denemenin kolun iç bölgesinde yapılması önerilmektedir. Koyu renk halkaları kapatmak için genelde cildin birkaç ton açığı kapatıcı tercih edilir. Yüzdeki sivilceleri kapatmak için sarının alt tonları daha uygundur. Böylelikle cilt rengini eşitlemede daha başarılı bir uygulama yapılır. Yüzdeki kızarıklıklarda ise pembe tonlarda kapatıcılar daha uygundur.

Kapatıcılar başka hangi durumlarda kullanılır?

Kapatıcı bir göz makyajı primeri olarak kullanılabilir. Böyle bir kullanımda göz kapaklarına uygulanarak daha pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bu ayrıca göz farı uygulamasında daha iyi bir kalıcılık sağlar.

Dudak çevresindeki koyu izleri veya koyu rengi örtmek için kapatıcı dudaklarda kullanılabilir. Bunun için kapatıcı ince bir fırçayla uygulanır ve dudak çizgilerindeki koyuluklar açılarak aydınlatılır.

Kapatıcılar yüzdeki lekeleri, güneş izlerini, yüzdeki çizgileri ve çilleri de örterek makyajında kusursuz olmasına yardımcı olur. Yüzdeki lekeler için uygulanacak kapatıcılarda çubuk kapatıcılar da kullanılabilir.

Kapatıcılar yara ve doğum izlerini kapatmakta da idealdir. Hatta yara ve doğum izleri için üretilmiş özel kapatıcılar da bulmak mümkündür.

Kapatıcı uygulamadan önce ne yapılmalı?

Kapatıcı uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın. Ayrıca yüzünüzde bir önceki günden kalma makyaj izleri varsa onları da yıkayarak yüzünüzü arındırın. Esasında makyajınızı gece uyumadan önce yüzünüzden temizlemeniz cilt sağlığınız için daha uygundur.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla yüzünüze hafifçe pat pat yaparak kurulayın. Sonrasında yüzünüzdeki herhangi bir kuruluğa karşı yağ içermeyen nemlendiricinizi uygulayın. Bu kapatıcınızı uygularken daha iyi bir pürüzsüzlük sağlayacaktır.

Makyajınızı uygulamadan önce uyguladığınız nemlendirici sonrası 1 dk kadar bekleyin. Nemlendirici cildiniz tarafından emilsin. Süre sonunda yüzünüz nemlendiriciden dolayı hala biraz yağlı görünüyorsa fazla yağı temiz bir kağıt peçeteyle yüzünüze hafifçe bastırarak alın.

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Kapatıcı kendi başına uygulanabileceği gibi fondötenin üstünden de uygulanabilir. Eğer isterseniz fondöten uygulamasını geçebilirsiniz. Kapatıcıyı yüzük parmağınızla gözaltlarınıza nazikçe uygulayın. Bunu tampon hareketleriyle yayın. Gözaltlarınıza sürdüğünüz kapatıcıyı göz kapaklarınıza da parmak ucunuzla uygulayın. İçten dışa doğru uygulayın.

Eğer yüzünüzde lekeler varsa daha hassas bir uygulama yapmanıza yardımcı olmak için iyi bir kapatıcı fırçası edinmeniz faydalı olacaktır. Yüzünüzdeki lekeler üzerine kapatıcı fırçanız yardımıyla kapatıcıyı uygulayın. Bunu nokta nokta hafifçe vuracak şekilde yapın. Ovarak uygulamayın. Fondöteni de aynı şekilde lekelerinizin üzerine uygulayın.

kadınlık bilinci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.