Sağlık

Mantardan Korunmak İçin Bunlara Dikkat!

Özellikle yaz aylarında daha sık görülen mantar hastalığından korunmanın yolu kişisel hijyene dikkat etmekten geçiyor. Uzmanlar, mantar hastalığının oluşmasının ve yayılmasının başlıca nedenlerini; nemli bırakılan deri, kişisel hijyene dikkat edilmemesi ve bazı kronik rahatsızlıklar olarak sıralıyor.

Erkeklerde Daha Sık Görülüyor

Mantarın en sık ayak parmak aralarında, kasıklarda, tırnaklarda, saçlı deride ve ellerde görüldüğünü söyleyen Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Gündüz; “ayak mantarları yetişkin erkeklerde daha sık görülmektedir. Ayağın uzun süre ayakkabı içinde kalması, sentetik çoraplara bağlı tahrişler, yıkandıktan sonra özellikle parmak aralarının iyice kurulanmaması ayak mantarına sebep olabiliyor. Terlik, ayakkabı gibi ürünlerin kişisel kullanımına dikkat edilmemesi, havuz, spor salonu, cami, kışla gibi alanlarda eşyaların ortak kullanılması durumunda mantar oluşumu gözlenir. Şeker hastalığı, alerjik bünye, kortizonlu ilaç kullanan kişilerde mantar hastalığı oluşum riski daha yüksektir.” şeklinde bilgi verdi.

Tırnaklarınızı Çok Kısa Kesmeyin!

Tırnakların kısa kesilmesinin de mantara yol açabileceğini belirten Dr. Fatma Gündüz; “tırnak mantarı genellikle el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabıların tırnağı sıkıştırması gibi basit yaralanmalarla başlar. Yaralanan tırnağa mantarın yerleşmesi daha kolay olur. Tırnağın kenarında beyazlaşma, sararma, kalınlaşma şeklinde başlayabilir. El mantarları avuç içi ya da el üst bölgelerinde kızarık üzerinde kaşıntı, pullanma ile kendini gösterir. Daha çok çocuklarda görülen baş mantarı ise, kendini saçta ve kafa derisinde kızarıklık, kabuklanma ya da kepeklenme ve saç dökülmesi ile kendini gösterir.” dedi.

Ortak Kullanım Alanlarına Dikkat!

Mantar hastalığının tedavisinde öncelikle mantarlara etkili şampuan, sprey ve kremler kullanıldığını söyleyen Dr. Fatma Gündüz, hastalığın çok yaygın olduğu durumlarda ya da sürme ilaçların etkili olmadığı durumlarda mantara etkili tabletler kullanıldığını belirtiyor. Dr. Fatma Gündüz; “banyo sonrası parmak araları, kasık, koltuk altı gibi kıvrımlı bölgeler iyi kurulanmalı. Terletmeyen bol kıyafetler giyilmeli, havayla temas edebilen ayakkabılar tercih edilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli ve yıkanmalı, havlu, terlik gibi kişisel eşyalar başkaları ile ortak kullanılmamalı, ortaklaşa kullanılan duş ve soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşılmamalı ve tüm giysiler yüksek ısıda yıkanmalı.” gibi tavsiyelerde bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.