Sağlık

Menopoz Döneminde Kilolara Dikkat!

İstenmeyen kilolar hemen hemen her yaşta sinir bozucu olabilir ancak menopozun herhangi bir evresindeyseniz bunun kaçınılmaz bir son olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Özellikle östrojen hormonunun düzensizlikleri, stres, yetersiz uyku bazı menopoz dönemindeki kadınlarda çoğunlukla karın bölgesinde gözlenen kilo artışına sebebiyet verebilir.

Yaş ilerledikçe kaslar, yağ oluyor

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bu dönemdeki kilo artışı ve karın bölgesindeki yağlanmanın kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, insulin direnciyle sonuçlanıp diyabet riskini arttıracağını söylüyor. Yaşlandıkça kas kütlesinde kayıp olduğunu belirten Kandıralı, “Eğer kaybolan kaslarımızı yerine koymazsak daha az kasımız ve daha çok yağımız olur. Bu da metabolik hızımızı yavaşlatır. 50’li yaşlarda 30 ve 40’lı yaşlarınızda aldığınızdan 200 kalori daha eksik almanız gerekmektedir” diyor.

Menopoz döneminde Akdeniz tarzı beslenin

Yapılan bir çalışmaya göre Akdeniz tarzı diyetle beslenen menopoz dönemindeki kadınlarda gece terlemelerinin ve sıcak basmalarının yüzde 20 daha az olduğu saptanmış. Şebnem Kandıralı’ya göre fiziksel aktivite günlük rutinin bir parçası haline gelmeli.

Haftada en azından 3 kez 30-45 dakikalık bir aerobik aktivite ve en azından haftada iki kez ağırlık egzersizleri tavsiye eden Kandıralı, şu bilgileri veriyor: “Bu egzersizler sadece kaybolan kas kütlenizi kazanmanıza yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kemiklerinizdeki mineral kaybını önleyecek ve osteoporozdan (kemik erimesi) korunmanızı sağlayacaktır. Bir koşu bandının kölesi olmanıza gerek yok, size zevk veren bir aktivite elbette ki vardır. En basitinden merdiven inip çıkabilir, düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.