Sağlık

Mide Yanması Nasıl Söner?

Mide yüzeyi ağızdan alınan gıdaları sindirmek için pepsin ve asit salgılar. Pepsin ve asit özellikle proteinleri parçalama gücüne sahiptir. Pepsin ve asit aynı zamanda mide yüzeyini zedeleyebilir. Mide kendi salgıladığı bu maddelerden korunmak için ayrıca kendi yüzeyini korumak üzere mukus tabakası denen bir tabaka oluşturur. Sigara, ağrı kesiciler ve helikobakter pylori gibi bazı etkenler midenin yeterli miktarda mukus tabakası salgılamasını engelleyebilir. Bu durumda pepsin ve asit aynı zamanda mide yüzeyini de erozyona uğratabilir ve bu lezyonlar daha fazla ilerlediğinde ülser oluşur. Bu durumda midede yanmalar, ekşimeler, kazınmalar görülmeye başlar. Mide yanması, mide ekşimesi ve mide kazınması aynı belirtilerin hastalarda yaptığı değişik yakınmalar olabilir.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan; mide yanmasını engellemek için şu önerilerde bulunuyor:

• Sık ve küçük öğünler halinde yiyin.

• Mide yanmanızı arttıran hareketler ve pozisyonlardan kaçının (ani öne eğilmeler, yemekten hemen sonra yatmak, uzanmak vb.)

• Özellikle yemekten hemen sonra uzanmak yerine arkanızı küçük bir minderle destekleyerek oturun.

• Mide yanmanız, davranış ve diyet değişikliklerine rağmen düzelmez veya artarsa hekiminize danışarak antiasit alın.

• Yağlı ve baharatlı gıdalardan, kızartmalardan, fazla miktarda çay, kahve ve çikolatadan uzak durun.

• Yemekten sonra hafif yürüyüşler yapın.

Büyüklerimiz midede yanma hissi duydukları zaman hemen bir lokma ekmek içi çiğnermiş. Özellikle yemeklerden önce meydana gelen mide yanmalarında, ekmek içinin değil ama ağıza bir şey atmanın doğru bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Mide ağrılarınıza ve mide yanmanıza son verecek sağlıklı ve dost besinlerle beslenerek hem yemek yemenin keyfini çıkartabilirsiniz, hem de yemek sonralarının azaba dönüşmesini önleyebilirsiniz.

Kaynak: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.