Sağlık

Migren Hastalarına Uyarı!

Migren hastalarına reçel gibi şekerli gıdalar yerine gün boyu kan şekerlerini sabit tutan, tokluk sağlayacak karbonhidratlı gıdalar tavsiye edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Velioğlu, migren hastalarının Ramazan’da kan şekerlerini hızla düşürecek reçel ve şekerli gıdalar yerine, gün boyu kan şekerlerini sabit tutan, tokluk sağlayacak karbonhidratlı gıdalar tüketmeleri uyarısında bulundu.

Prof. Velioğlu, migrenin bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıktığını, migren ağrılarını birçok etkenin tetikleyebildiğini ifade ederek, “Yaz aylarında güneş altında fazla kalmak, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk migren hastalarının bir kısmında ağrıyı tetikleyebilir. Bunun dışında beyaz peynir, yoğurt gibi tiramin içeren gıdalarla çikolata, fındık, fıstık, portakal gibi gıdaların da migren ağrılarını tetikleyebildiğini biliyoruz” diye konuştu.

BAKLİYAT VE LİFLİ GIDALAR TÜKETİN

Prof. Dr. Velioğlu, migren hastalarının Ramazan boyunca kan şekerlerinin de düşebileceğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Uzun süre aç kalmak ve kan şekerinin düşmesi, migren ağrılarını tetikleyebilir. Ramazanda migren hastaları kan şekerini hızla düşürüp yükselten gıdalardan kaçınmalı, gün boyu kan şekerini sabit tutan gıdalar tüketmeli. Sahurda, uzun süre kanda kalan karbonhidratlı gıdaları tüketmelidir. Bakliyat ve lifli gıdalar kan şekerinin daha yavaş düşmesine neden olduğu için tercih edilmelidir. Unlu gıdaları önermiyoruz. İftarda da oruç çorba ile açılmalı. Sonrasında ise belli aralıklarda az ama sık beslenmeyi öneriyoruz.”

GÜNEŞ ALTINDA ÇOK KALMAYIN

Migren hastalarının Ramazan’da tükettikleri gıdalara özellikle dikkat etmelerini isteyen Prof. Sibel Velioğlu, şunları söyledi:

“Bu hastalar Ramazan’da migrenlerini tetikleyecek gıdalardan uzak durmalıdır. Kişi, nadir gruplar dışında hayatı boyunca migrenli yaşayamaz. Kişinin migren ağrılarının aktif dönemi Ramazan’a denk gelmişse mutlaka doktora başvurup önerilerini almalıdır.” Ramazan’ın yaza denk geldiğini hatırlatan Prof. Velioğlu, “Biliyoruz ki hem sıcak hem de açlık, migren ağrılarını tetikleyecektir. Bu yüzden hastalarımıza aşırı güneş altında kalmamayı öneriyoruz” diye konuştu.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.