Sağlık

Müzik Dinlemenin Ruh Halinize 5 Olumlu Etkisi

2010’da Londsdale ve North’un ‘Niçin müzik dinleriz’ sorusunun psikolojik boyutunu araştırmak için 300 genç ile yaptıkları araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Kendimiz dahil her şeye yabancılaştığımız modern dünyada, duyduğumuz herhangi bir müzik sesi, ruh halinizin değişmesini sağlayabilir mi?

Müzik o kadar kolay ruh halinizi değiştirebilir ki bu hızlı değişimi (geçici süreliğine de olsa) kendi isteğinizle bile yapamazsınız. Psikolog Barış Gürkaş “Müziğin içinde bulunduğunuz ruh halinizi etkilemenin yanında, gelecekteki ruh halinize de etki etme gücü vardır” dedi.

Kendinizi mutlu, huzurlu, keyifli, depresif, terk edilmiş, kaygılı hissederken dinlediğiniz birçok şarkı zihninizde kaydedilir ve gelecekte aynı şarkıyı tekrar dinlediğinizde, geçmişte müziği dinlerken hissettiğiniz ruh halinizi hissetmenize sebep olabilir. Peki bunu nasıl yapar?

Zihin görsel ve işitsel bilgiyi depolar ve kaydedilen bu bilgi aynı şarkı tekrar çaldığı bazı durumlarda, sizin o an yaşadığınız önemli bir olayı (terk edilme vb.) gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilir bazen de olayı net hatırlamaksızın içinizde yoğun sıkıntı hissedebilirsiniz.

Can sıkıntımızı geçirir

Bizi derinden etkilemeyen sevdiğimiz diğer şarkılar için çeşitli görüşler de mevcut. Benim en çok ilgimi çeken görüş ise dinlendikçe şarkıların kulağa daha iyi gelmesi. Yapılan araştırmada dinlenen şarkıya karşı başlangıçta nötr olan kişi, şarkıyı dinledikçe kulağına daha hoş gelmeye başlıyor.

*Olumlu ruh hali oluşturmak: Katılımcılar tarafından en çok puanlanan sonuç bu olmuş Eğlendirmesi, rahatlatması müzik dinlememizin en önemli sebebi.

*Dikkati dağıtmak: Müzik can sıkıntımızı geçirir ve rahatlamamızı sağlar.

*Olumsuz ruh hali ile başa çıkmamızı sağlar: Çökkün ruh halinde de bize destek olduğu düşünülmekte.

*Kimliklerimize etkisi: Müzik türleriyle kendimizle ilgili bazı şeyleri ifade edebilir, kişi hakkında kaba bir tahminde bulunabiliriz.

*Kişiler arası ilişkilere katkısı: Müzik dinlerken diğer insanlarla iletişim kurmamızı kolaylaştırır.

bugün.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.