Sağlık

Obezite Sağlığınızı Tehdit Ediyor

İnsan ömrünün çok uzun olmadığı dönemlerde obezite; güç, refah ve sağlık göstergesi iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada obezitenin sıklığı giderek artmakta olup, 21.yüzyılın küresel boyutta en önemli halk sağlığı sorunudur.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe, hastaların kilo vermede zorluk çektiği ya da obezite hastalığının kişinin sağlığına ciddi derecede etki ettiği durumlarda hastaların cerrahi tedaviye başvurabileceğini belirtiyor. Ülkemizde kadın nüfusunun yaklaşık %40’ı, erkek nüfusunun ise yaklaşık %20’si obezdir.

Doç. Dr. Gökhan Çipe: “Obezite cerrahisi vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara da önerilmektedir. Hangi ameliyat türünün uygun olduğu çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenir.” dedi.

Fazla kalori alma, hareketsiz yaşam tarzı, yeterli derecede uyku alamama, metabolizma hızını engelleyen yiyeceklerin tüketimi ve endokrin bozuklukları gibi sebepler kişinin obezite sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple günlük yeme alışkanlıklarının sağlıklı yöne kaydırılması, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi ve diğer sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazanılması, obezitenin önlenmesinde ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.