Sağlık

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Bu Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Vücut ağırlığımızın sadece yüzde 2 ile 3’ü oranında ağırlığı olan beynimiz günlük kalorilerimizin ortalama yüzde 30’unu harcar ve enerji olarak da sadece glikozu kullanır.

Beyin gelişimini ve hafızayı sağlıklı ve dengeli beslenme ile maksimum performansa ulaştırabilmek mümkün. Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş “Beyin gelişimini, konsantrasyon yeteneğini artırdığı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinen besinleri ve maddeleri tanımakta fayda var” dedi. İşte o besinler…

– B grubundan bir vitamin olan folik asit beyin için çok önemli. Beyin gelişimi ve zeka üzerine olan etkileri daha anne karnından itibaren takip edilmektedir. Folik asit yetersizliği zeka geriliğine sebep olabilmektedir.

– B grubu vitaminleri strese, yorgunluğa, paniğe çok iyi gelir. Yetersizliğinde konsantrasyonun düştüğü ve unutkanlık, öğrenme zorluğu geliştiği gözlemlenir. Kuru baklagiller, kırmızı et, ay çekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, yerfıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B grubu vitaminlerinden zengindir.

– Bir çeşit B vitamini olan kolin yağların enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır. Sinir iletiminde çok önemli görevleri vardır ve yapılan çalışmalarda güçlü hafıza ile arasında güçlü bir bağlantı bulunmuştur. Kolin her canlı hücrede bulunur.

– Omega 3 yağ asitlerinden zengin sardalya, ton balığı, somon , koyu yeşil sebzeler, keten tohumu ile beslenmek zeka gelişimini ve hafızayı olumlu yönde etkiler.

– Yeterli protein tüketilmesi uyku halinin azalmasını ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.