Sağlık

“Oruç Tutarken, Zayıflarım” Diye Düşünmeyin

Ramazan’da sahura kalkmamak veya sahura kalkıp sadece bir bardak su içerek oruç tutmak sağlık açısından uygun değil.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol uyarıyor: “Sahursuz oruç tutulmamalı. Çünkü vücut gün içinde ihtiyaç duyduğu gıdaları kaslardan alır ve bu da genel olarak sağlığı bozan bir durumdur.” şeklinde bilgi verdi.

Ramazan’da vücutta sıvı kaybı olacağı için halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları görülebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, vücudun genel dengesini bozmamak için sahur yemeğinin çok önemli olduğunu belirtiyor. “Protein ağırlıklı bir menü gün içinde açlık hissini azaltacaktır.” diyen Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, sağlıklı ve tok tutacak gıdalarla yapılacak bir sahurun mevcut kilonun korunmasını hatta biraz küçük porsiyonlarla zayıflama sağlayacağını belirtiyor.

Ancak oruç tutmanın kilo verme yöntemi olmadığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, şunlara dikkat çekiyor: “Oruç tutarım, tek öğün beslenir zayıflarım diye düşünmek kesinlikle yanlış. Ramazan esnasında yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, bayramlarda kilo kontrolünün yapılması önemli. Uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir Ramazan geçirmek mümkün.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.