Sağlık

Saçlar Neden Beyazlar?

Saç beyazlamasında genetik faktörler önemli rol oynar. Aile büyüklerinin beyazlama yaşına denk dönemde ortaya çıkması beklenir. Ancak her kişide, anne ve babadan alınan genlerle farklı bir genetik yapı oluşur. Buna bağlı olarak da saç beyazlaması daha erken yaşta görülebilir.

Saçların beyazlaması belli bir yaştan sonra normal karşılansa da yine de akıllara takılan sorular vardır. İşte Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yıldız’ın bu sorulara verdiği cevaplar:

Saçın Boyatılması Beyazlamayı Tetikler mi?

Saçın rengi açılarak yapılıyorsa yani hidrojen peroksit denilen renk açıcı kullanılıyorsa saç yıpranıyordur. Bu şekilde zarar görme erken beyazlamayı tetikleyebilir. Ancak genetik yatkınlık varsa bu bulgu ortaya çıkmaktadır.

Ergenlikte Beyazlamayı Hangi Davranışlar Artırır?

Saç beyazlamasında en önemli neden yaşlanmaya bağlı pigment üretiminin azalmasıdır. Erken olursa asıl sebep genetik yapıdır. Bunların dışında bazı metabolik sendromlar da beyazlamaya yol açabilir. Hızla beyazlaşma, akut ateşli hastalıklarda, hipertiroidi ve diyabet gibi endokrin hastalıklarda, yoğun ruhsal streste, ciddi demir veya vitamin eksikliklerine bağlı kansızlık, yetersiz beslenme ve kötü huylu tümörlerde görülme durumu da olabilir.

Sarımsak ve Yaban Mersini Saç Beyazlamasını Engeller mi?

Vücuda dışarıdan alınan ürünler sadece dış zararlara karşı koruyabilir. Saç beyazlamasında asıl faktör genetik yapı olduğu için dışarıdan alınan maddeler beyazlamaya direkt etki etmez ama saç kalitesini düzeltebilir.

Birkaç Tel Saçın Beyazlaması Neden Önemlidir?

Genetik dışında tespit edilmiş beslenme yetersizliği, ciddi anemi, metabolik hastalık, stres gibi nedenler varsa tedavi ve hayat tarzının değiştirilmesi önerilebilir. Tavsiyelere uyulursa mutlaka güzel neticeler alınabilir. Saç beyazlamasının engellenmesi konusunda melanosit hücre nakli çalışmaları deneysel olarak yapılmaktadır. Bunun dışında bilimsel çalışma olarak, yüksek doz B vitamini veya pigment bileşiminde görevli bakır-çinko gibi minerallerin verilmesiyle hasarın geciktirilmesi de söz konusu olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.