Sağlık

Sindirim Ve Kolesterole Yeni Çözüm

Alıştığımızın dışında tüketilen badem, soya ve hindistancevizi gibi bitkisel sütler, içeriğinde barındırdığı mineraller sayesinde vücut sağlığının korunmasında etkili rol oynuyor.

Badem sütü alerjen olduğundan iki yaş sonrası her bireyin tüketebileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, vejetaryen bireyler için de iyi bir alternatif olacağını belirtiyor. Kilo kontrolü sağlamak isteyenlere de badem sütü öneren Gülünay, bir bardak badem sütünün 60 kalori içerdiğini kaydediyor ve şu bilgileri veriyor: “Badem sütü laktoz içermediği için sindirim problemi yaşayanlarda iyi bir ara öğün oluşturabilir. Lif içeriği inek sütüne oranla daha düşüktür.

Manganez minerali sayesinde diş ve kemik sağlığının korunmasında fayda sağlar. Doymuş yağ içermediğinden kolesterolü yüksek olanlarda ve kalp hastalarında kullanılabilir. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde cildi güzelleştirmeye yardımcıdır. Protein içeriği diğer süt çeşitlerine oranla daha düşük olduğundan protein kısıtlayıcı diyetlerde iyi bir alternatif olabilir.”

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.